DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Vatandaşa, Erbaş’ın eşcinsellikle ilgili ifadeleri soruldu: Yüzde 64,8 destekliyor

Areda Survey’in 30 Nisan-4 Mayıs arasında 3 bin 504 bireyle yaptığı araştırmada Sağlık Bakanlığı’nın süreç idaresini zaferli bulanlar yüzde 79,5 oldu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın eşcinselliğe müteveccih ifadeleri ise katılımcıların yüzde 64,8’inin takviyesini aldı.

07.05.2020 09:23
145
A+
A-

Araştırma işletmeyi Areda Survey, 30 Nisan – 4 Mayıs 2020 tarihleri arasında kantitatif araştırma usullerinden CAWI ile Türkiye gündemini inceledi. İşletmenin 30 Nisan-4 Mayıs arasında 3 bin 504 bireyle yaptığı araştırmada yurttaşlara salgın ve politika gündemine ait sualler soruldu.

YURTTAŞ ERBAŞ’IN YANINDA

Yurttaşlara, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş‘ın Cuma Hutbesi’nde eşcinselliğe müteveccih ifadeleri ve bu söylemlere başta Ankara Barosu ve bazı insan hakları dernekleri olmak üzere tepki gelmesi de soruldu.

Katılımcıların yüzde 64,8’i “Ali Erbaş yalnız değildir, söylediklerini destekliyorum” cevabını verirken yüzde 16,9’u Ankara Barosu’nun yapmış olduğu söylemeyi desteklediklerini belirtti.

TAKRİBÎ 2 BİREYDEN 1’İ MEMNUN

İsveç’te koronavirüs testi pozitif çıkmasına karşın rehabilitasyon edilmeyerek konuta sevk edilen 47 yaşındaki Emrullah Gülüşken’in kızları Samira ve Leyla’nın çağrısına Sıhhat Bakanlığı kulak vermişyi. Ailenin özel uçak ile Türkiye’ye getirilmesine de yurttaşlara soruldu. “İsveç’te koronavirüse tutulan yurttaşımızın rehabilitasyon edilmemesi üzerine kızı Leyla’nın Türkiye’den destek istemesi sonrasında hastanın özel uçakla Türkiye’ye getirilmesi sizi yüceltti mi?” sualine katılımcıların yüzde 54,5′ “Evet” cevabını verdi.

KAMU BANKALARINA BÜTÜN NOT

Araştırmada sorulan “Kamu ve özel bankaların salgın sürecinde kredi/ kredi kartı ödemelerine ait uygulamaları nasıl değerlendiriyorsunuz?” sualine katılımcıların yüzde 37,4’ü ” Kamu bankaları daha çok desteklediyor”, yüzde 31,1’i “İkisi de destekledimiyor”, yüzde 4,5 “Özel bankalar daha çok desteklediyor” cevabını verdi. Yüzde 27,0 ise rastgele bir fikrinin olmadığını belirtti.

SAĞLIK KURUMU YOKSA SEÇENEK TIP VAR

Katılımcıların büyük bir çoğunluğu %91,8 pandemi yarıyılında rastgele bir sıhhat problemi yaşamadığını belirtirken, sıhhat problemi yaşayan yüzde 8,2’nin yüzde 39,5’i sıhhat meselesinin rehabilitasyonu için sağlık kurumuna gittiğini belirtti. Yüzde 36,6 koronavirüs bulaşma tehlikeyi sebebiyle gitmeyip konutta ilaç içerken yüzde 23,9 seçenek tıp rehabilitasyon usullerini sınadığını belirtti.

YURTTAŞ KORONAVİRÜS GÜNDEMİNE ZAMAN HARCIYOR

Türkiye’de ilk koronavirüs olayının 11 Mart’ta çıkması ile beraber Mart ayında takribî her 4 bireyden 1’i koronavirüs haber takibine günde 6 saatten fazla zaman ayırıyordu. Fakat bu oranın Mayıs ayı bilgilerinde düştüğü görüldü. 6 Mayıs’ta yapılan araştırma bilgilerine göre koronavirüs haber takibine 6 saat ve üstü zaman ayıranlar yüzde 11,3 oranında. Yüzde 62,8 ise yalnızca 0-2 saat ayırdıklarını belirtti.

TÜRKİYE’NİN SALGINLA GAYRETİ GALİBİYETLİ BULUNDU

Araştırmada katılımcılara sorulan koronavirüs trend suallerinin neticeleri dikkat çekti. Araştırmalarda sorulan “Sıhhat Bakanlığı’nın, koronavirüs salgını ile alakalı süreç idaresini galibiyetli buluyor musunuz?” suali yüzde 79,5 “Evet” cevabı ile azami seviyesine erişti. Katılımcılar bu suale; 16 Mart’ta yüzde 73,1, 21 Mart’ta yüzde 74,3, 6 Nisanda ise yüzde 70,2 “Evet” cevabını vermişti.

Araştırmada dikkat sürükleyen bir öbür trend sual ise “Türkiye’deki, koronavirüs salgını ile alakalı süreç idaresini galibiyetli buluyor musunuz?” oldu. 4 Mayısta “Evet” cevabını verenlerin oranı bir evvelki aya mukayeseyle yüzde 9,7 çoğalarak, yüzde 66,9 oranında oldu.

Katılımcılara pandemi sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zaferi de soruldu. Bilgilere göre Cumhurbaşkanı’nı galibiyetli bulanlar yüzde 53.3 oranında.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.