DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu

Tüzük Duruşması, polisin internet üyelerinin şahsi bilgilerine erişme yetkisini iptal etti

Anayasa Mahkemesi, Olağanüstü Hal Kanun Hükmünde Kararnamesi ile getirilen ve polise sanal ortamda işlenen suçlarda internet abonelerinin kişisel verilerine ulaşma yetkisi veren düzenlemeyi iptal etti.

01.05.2020 01:38
149
A+
A-

Resmi Gazete’nin bugünkü rakamında, Tüzük Mahkemesi‘nin CHP milletvekillerinin ‘7072 rakamlı Fantastik Hal Kapsamında Bazı Tertip Etmeler Yapılması Hakkında Kanun Kararında Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanun’un bazı kararlarının iptali için açtığı dava ile alakalı mazeretli kararı yayımlandı.

3 TERTİP ETME İPTAL EDİLDİ

Duruşma 19 Şubat tarihli kararında, mevzubahisi Kanun Hükmünde Kararname ile getirilen tertip etmelerden 3’ünü Tüzük’ya ters bularak oybirliğiyle iptal etti. İptal edilen tertip etmelerden ilki ‘6112 Rakamlı Kanun Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’da lisans müracaatının kabul edilme koşulu ile alakalı karar oldu. Duruşma, ‘Ortakları ile idare heyeti başkan ve abonelerinin terör örgütlerine iltisakı yahut bunlarla iletişimi olduğu MİT veya Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bildirilen medya hizmet sağlayıcı kuruluşların lisans müracaatları yalanlanır’ fıkrasını Tüzük’ya ters bularak iptal etti.

POLİSİN ŞAHSİ BİLGİLERE ULAŞIM YETKİSİNE İPTAL

Tüzük Mahkemesi’nin iptal ettiği ikinci tertip etme Polis Misyon ve Selahiyet Kanunu’nda polise sanal civarda internet azalarına ait kimlik bilgilerine erişme ve araştırma yetkisi veren karar oldu. Duruşma, ‘Polis sanal civarda işlenen kabahatlerde yetkili Cumhuriyet Başsavcılığının tespiti emeliyle, internet azalarına ait kimlik bilgilerine erişmeye, sanal civarda araştırma yapmaya yetkilidir. Ulaşım sağlayıcıları, yer sağlayıcıları ve içerik sağlayıcıları arz edilen bu bilgileri kolluğun bu kabahatlerle çaba için oluşturduğu ünitesine bildirir’ fıkrasını Tüzük’ya ters bularak iptal etti. Kaidenin Tüzük’nın 13 ve 20’nci maddelerine ters olduğu belirtildi.

KAMUYA PERSONEL ALIMINDA GÜVENLİK SORUŞTURMASINA İPTAL

İptal edilen üçüncü tertip etme ise, Kamu İktisadi Girişimleri Personel Rejiminin Tertip Etmesi ile alakalı Kanun Hükmünde Kararname’daki işe alınacaklarda aranacak şahıslar ile alakalı güvenlik soruşturması yapılması koşulu oldu. Duruşma, işe alınacaklarda aranılacak koşulları tertip eden 7’nci maddenin ‘Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak’ kararını Tüzük’ya ters bularak iptal etti.

Kaynak: DHA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.