DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Parçalı Bulutlu

TÜİK’te yeni dönem

Türkiye İstatistik Müesseseyi Başkanlığı TÜİK, 19 daire başkanlığıyla faaliyetlerini sürdürecek.

07.05.2020 10:00
115
A+
A-

Türkiye İstatistik Müesseseyi Başkanlığı Hizmet Ünitelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkilerine Dair İdaremelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İdaremelik, TÜİK’in misyon alanıyla alakalı hizmetlerinden mesul daire başkanlıklarının kuruluş, misyon ve yetkilerine tertip ediyor.

Buna göre, TÜİK’te Bilişim Teknolojileri, Etraf ve Sürdürülebilir Kalkınma İstatistikleri, Demografi İstatistikleri, Dijital Mutasyon ve Projeler, Eğitim, Maliyet İstatistikleri, İşgücü ve Hayat Şartları, Kısa Yarıyıllı İş İstatistikleri, Metaveri ve Kayıt Sistemleri, Sektörel İstatistikler, Sosyal İstatistikler, Tarım İstatistikleri, Milli Hesaplar, Beynelmilel İlişkiler, Beynelmilel Ticaret İstatistikleri, Bilgi Toplama Daire Başkanlığı, Yazılım, Senelik İş İstatistikleri, Yöntem Araştırmaları olmak üzere 19 daire başkanlığı faaliyet gösterecek.

Maliyet İstatistikleri Daire Başkanlığı, maliyet hareketlerini izlemek emeliyle istatistik, gösterge üretmek, endeks ve satın alma eforu paritesi göstergelerini hesaplamak gibi mesullükler üstlenecek.

İşgücü ve Hayat Şartları Daire Başkanlığı, hane ulusu iş eforu, hane ulusu tüketim tüketmeleri, kazanç dağılımı, fukaralık ve hayat şartları istatistikleri üretecek.

Sosyal İstatistikler Daire Başkanlığı, eğitim, sosyal koruma, kültür, spor, sıhhat, vefat sebebi, hak, kabahat ve tercih istatistikleri oluşturacak. Tarım İstatistikleri Daire Başkanlığı, arazi kullanımı, zirai yapım, zirai yapı ve eşi mevzularda tarım sektörüne ait istatistikleri üretecek, zirai denge ve tarım sektörü ekonomik hesapları asıllaştıracak.

Milli Hesaplar Daire Başkanlığı, gayrisafi yurt içi hasıla, müessesesel sektör hesapları yapacak, talep ve kullanım tabloları ile girdi-çıktı tablolarını oluşturacak. Beynelmilel Ticaret İstatistikleri Daire Başkanlığı, beynelmilel mülk ticareti, hizmet ticareti istatistiklerini ve endekslerini, turizm istatistiklerini üretecek.

Bilgi Toplama Daire Başkanlığı, bilgi toplama usullerine ait araştırmaları yapacak ve uygulayacak. Yazılım Daire Başkanlığı, istatistik imali kapsamında bilgi bir araya gelmesi, işlenmesi, incelemeyi ve dağıtımına müteveccih yazılım uygulamalarını geliştirmek, işletmek, yenilemek ve kesintisizliğini sağlamakla misyonlu olacak.

Senelik İş İstatistikleri Daire Başkanlığı, sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinin ekonomik yapısına ait senelik istatistikler üretecek. Müessesede işlerin kalitesine göre merkezde grup başkanlıkları, bölge müdürlüklerinde ise grup müdürlükleri başkan onayıyla kurulup kaldırılabilecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.