DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3°C
Kar Yağışlı

TSE tarafından yıkanabilir bez maskeye standart getirildi

Türk Standardları Enstitüsü Türk Standartları Enstitüsü, yıkanabilir bez maskeler için tanımladığı, özellikleri, yapımı, tasarımı, arınma, devireme, kurutma ve iletişim vaziyetlerinin nasıl olması gerektiği standartlarını internet sitesi üzerinden yayımladı.

12.05.2020 14:35
237
A+
A-

Türk Standardları Enstitüsü Türk Standartları Enstitüsü yıkanabilir bez maskeler için standartları belirlelediği özellikleri, imali, tasarımı, arınma, devireme, kurutma ve irtibat vaziyetlerinin nasıl olması gerektiği standartlarıyla, dünyada bu alanda standartları oluşturan üçüncü ülke oldu.

Standart maske, Türk Standartları Enstitüsünün internet sitesine yüklenerek ulaşıma açıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BEZ MASKELER İÇİN ADIM ATILDIĞINI DİLE GETİRMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine buluşmasının ardından yaptığı söylemede, “Şimdi bez maske ile alakalı yeni bir adım atıyoruz. Yıkanabilir bez maske standartları, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, Ticaret Bakanlığımız, Türk Standartları Enstitüsü, TÜBİTAK ve üreticilerle iş birliği ile beraber tanımlandı. Bunlar için de bir üst maliyet tespit edilerek satışına izin verilecek. Ayrıca bu mahsullerin ciddi bir ihracat potansiyeli vardır” ifadelerine yer verdi.

MASKELERİN ÜRETİM STANDARTLARI TANIMLANDI

Henüz semptom geliştirmemiş veya bulgusuz kalan enfekte şahıslardan solunum damlacıklarının atılımını en aza indirerek virüsün dağılmasını eksiltmek için kullanılan maskeler, standarda göre, ufak, orta ve büyük boy olmak üzere üç biçimde sınıflandırıldı. Standartta, maskenin hangi kumaşlardan üretilmesi gerektiği de yer aldı. Buna göre, maske kumaşları sentetik veya natürel liflerden geliştirilecek, dokuma, örme, triko ya da dokusuz tekstil usulüyle üretilebilecek.

Maskenin sahip olması gereken özellikler ise şöyle sıralandı: Bileşenlerinde yırtılma, irtibat noktalarının ufalama bulunmamalı, soluk alabilir olmalı, uygun biçimde takılabilir ve rahat giyilebilir biçimde tasarlanmalı.Tüm bileşenlerin pakliği ve dezenfeksiyonu konutta yapılması basit olmalı, tehlike taşımayan malzemeler ile üretilmiş olmalı,Tahriş veya negatif sıhhat tesirleri bulunmayan kumaşlardan yapım edilmeli, kullanılan kumaş dayanıklı olmalı ve mahsulün kullanım ömrü müddetince tamlığını korumalı.Kullanıcıyla temas edebilecek kısımlarında kullanıcıyı yaralayabilecek aşikar kenarları bulunmamalı.

TSE tarafından yıkanabilir bez maskeye standart getirildi

TASARIMININ NASIL OLACAĞI DA TANIMLANDI

Hazırlanan standartla maskenin tasarımı da tanımlandı. Buna göre surat maskesinin özelliklerini şunlar oluşturdu: Kullanıcının burun, ağız ve çenesi üzerine sıkı bir biçimde takılabilmeli ve maskenin yan tarafları surata bütün oturmalı.Ayrıca maskeler, buhar önleyici özelliği olan veya olmayan surat gözetmesi veya burun köprüsü gibi ilave özelliklerin yanı gizeme değişik biçimlerde ve yapılarda tasarlanmalı.Standartla bez maskelerin performansı üç gösterge üzerinden ölçüldü. Göstergeler, ‘filtrasyon faydalılığı’, ‘solununabilirlik’ ve ‘mikrobiyal yük’ olarak tanımlandı. Bez maske standardında bereketlilik oranı, en az yüzde 90 ve üzeri olarak söylendi.

EN AZ 5 DEVİREME VE KURUTMA DÖNGÜSÜNE DAYANABİLMELİ

Türk Standartları Enstitüsünün hazırladığı standartla maskenin asgari kaç defa yıkanması gerektiği tanımlandı. Buna göre, basitçe takılıp çıkarılabilecek biçimde planlanan maskeler, takılma sırasında fazla sıkma ve rahatsızlığı önlemek için yerinde yakalayacak kadar eforlu olması gerekiyor. Öte yandan standarda göre maskenin performansını gözetecek biçimde en az 5 devireme ve kurutma döngüsüne direnebilmesi de gerekiyor.

TAKMAK VE ÇIKARMAK İÇİN DE STANDART GETİRİLDİ

Etiket, paketleme ve satış standardına göre bez maskeler, mekanik zarar ve bulaşmayı gözetecek biçimde paketlenecek, bu biçimde piyasaya sürülmesi istenen maskelerin işaretleri de transparan, görünür ve okunur olacak. Ayrıca maskeyi takmak ve çıkarmak için de standart belirtildi. Standartta, maskelerin takılması ve çıkartılmasında dikkat edilmesi gereken hususlar, şu biçimde tanımlandı: *Maskeyi takarken ve çıkarırken bulaşmayı önlemek için evvel gözetici eldivenler çıkarılmalı, eller sabun ve suyla yıkanmalı veya dezenfektan ile ovuşturulmalı.

*Ardından da maskenin önüne değmeden maske çıkarılmalı. Kullanılmaz hale gelen maskeler prosedüre göre; lastik bir torba ile donatılmış bir kapta atılmalı.

Kaynak: DHA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.