DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Sağanak Yağışlı

Sağlık Bakanlığından bakkallara Kovid-19’dan korunma rehberi

Sağlık Bakanlığınca yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgını sonrası olağanlaşma sürecinde alınacak önlemler istikametinde, bakkallarda maskesiz ve maskeyi uygun biçimde kullanmayan şahıslar içeri alınmayacak, çalışan ve alıcı dahil 4 metrekareye 1 birey olacak biçimde içeriye alıcı…

15.05.2020 15:09
169
A+
A-

Sıhhat Bakanlığınca yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgını sonrası bayağılaşma sürecinde alınacak temkinler güzergahında, bakkallarda maskesiz ve maskeyi uygun biçimde kullanmayan bireyler içeri alınmayacak, çalışan ve alıcı dahil 4 metrekareye 1 birey olacak biçimde içeriye alıcı kabul edilecek.

Koronavirüs Bilim Heyetinin teklifleri güzergahında, Kovid-19 sonrası bayağılaşma süreci kapsamında hizmet vermeye başlayacak sektörlerle alakalı önlemlerin nasıl olacağına ait kılavuz hazırlandı.

“Bakkallar İçin Alınacak Korunma Temkinleri” başlıklı kılavuzda, dükkanının görünür bir yerine Kovid-19 temkinleri ile alakalı bilgilendirme afişleri asılması ve iş yeri girişinde, içinde ve ödeme noktası yakınında uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulması gerektiği belirtildi.

İş yerine müteveccih ihtiyatlara göre, maskesiz ve maskeyi uygun biçimde kullanmayan alıcılar içeri alınmayacak, çalışan ve alıcı dahil 4 metrekareye 1 birey olacak biçimde içeriye alıcı kabul edilecek. Bu kaideye göre iş yeri kapasite bilgisi kapıya asılacak.

Sosyal mesafe kaidelerine geçim sağlanacak, gizeme beklenmesi

gereken her yerde mesafe yer işaretleriyle tanımlanacak.

Alıcılardan dükkanına tek başlarına girmeleri istenecek. Eşlik eden öteki

bireyler dışarıda kalacak, dükkanına konuk alınmayacak. İçeride kalabalık oluşmasını yasaklamak için, dış kapıya içeriye girilmesini yasaklayacak kolay bir uyarıcı, yasaklayıcı koyulacak. Renkli kordon ya da şerit veya plastik duba gibi bir blokaj materyali bu emel ile kullanılabilecek.

Sarih mahsullerin ambalajlanarak satılması, alıcıların bu mahsullere değmesinin yasaklanması, olasıysa raflardaki mahsullerin çalışan personel tarafından alıcıya verilmesi sağlanacak.

Adaleye önünde alıcı bekleme yerleri arasında en az 1 metre olacak biçimde yer işaretlemesi yapılacak. Alıcıların temassız ödeme yapması teşvik edilecek. Personeli gözetmek için tezgahlar ve alıcı alanı arasına geçici bir ayırıcı veya pencere yerleştirilecek.

“Molada, kapalı alanda birden fazla birey olmayacak”

Alıcılar iş yeri girişindeki asılı afişte belirtilen kaidelere geçim sağlayacak.

Alıcılar maskeli olarak dükkanına girecek ve içeride maske çıkartılmayacak. Bu tip iş yerleri ve genel olarak cemiyet içinde kaidesine uygun olarak kolay bez maske takılabilecek. Öteki alıcılar ve çalışanlar ile aradaki sosyal mesafe en az 1 metre, 3-4 adım olarak korunacak.

Mecburi kalınmadıkça yüzeylere değilmeyecek. Sık değilen yüzeylere temas vaziyetinde, el antiseptiği kullanılacak.

Ateş, öksürük, burun akıntısı, soluk darlığı gibi bulguları olan personel

çalıştırılmayacak. Personel çalışırken ateş, öksürük, burun akıntısı, soluk darlığı gibi bulgular büyürse, tıbbi maske takılı olarak sıhhat kuruluşlarına yönlendirilecek.

Çalışan personelin tümü kaidesine uygun maske takacak, maske ısladıkça ya da kirlendikçe değiştirilecek. Yeni maske takılırken ve sonrasında el antiseptiği kullanılacak.

Alıcı ile aradaki sosyal mesafe korunacak. Çalışan personelin el hijyenine dikkat etmeleri sağlanacak.

El hijyenini sağlamak için, eller en az 20 saniye süresince su ve sabunla yıkanacak, su ve sabunun olmadığı vaziyetlerde içki bazlı el antiseptiği, en az yüzde 70’lik içki kapsayan kolonya kullanılacak.

Personelin dinlenme alanlarında 1 metrelik sosyal mesafe korunacak ve maske takılacak. Yemek ve çay molalarında maske çıkarılacağı için, kapalı alanda aynı anda birden fazla birey olmayacak.

İş yeri pakliği günlük olarak yapılacak, sık kullanılan alanlar daha sık arınılacak. Duyarlı yüzeylerin dezenfeksiyonu yüzde 70’lik içki ile nemlendirilmiş bezle silinerek yapılacak.

İş yerinde sık değilen yüzeylerin pakliği su ve deterjanla reelleştirilecek. Paklik sonrası dezenfeksiyon uygulanacak.

Klimalar dışarıdan yüzde 100 pak hava alacak modda çalıştırılacak, fan sürati düşük yakalanacak. Klimaların bakım, paklik ve filtre farklılığı zamanında yapılacak.

İş yerlerinde pencereler ve kapılar açılarak natürel havalandırma sık olacak. Varsa iş yeri lavabosu ve tuvaleti sık aralıklarla arınılacak. İş yeri lavabosu alıcılara kapalı olacak. İş yerindeki dinlenme alanları ile tuvaletinin pencereleri sarih yakalanacak. Tuvaletlerde tek kullanımlık kağıt havlu kullanılacak, hava ile el kurutma aletleri çalıştırılmayacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.