DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Parçalı Bulutlu

Merkez Bankası, dominant ortak olduğu Bankalararası Kart Merkezi’ne ilave mesullükler verecek

Merkez Bankası’nın Bankalararası Kart Merkezi’ne hakim ortak olma süreci hakkında AA muhabirinin sorularını yanıtlayan TCMB Başkan Yardımcısı Emrah Şener, ödeme sistemleri ve finansal teknolojilere uyumu artırmak için BKM’ye ilave sorumluluklar verileceğini söyledi.

02.05.2020 16:41
172
A+
A-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Emrah Şener, Anadolu Ajansı muhabirinin Merkez Bankası‘nın BKM’ye dominant ortak olma süreci, ödemeler sisteminin geleceği ve yeni yarıyılda Bankalararası Kart Merkezi’nin BKM faaliyetlerine ait sorularını cevapladı. Şene, “Ödemeler alanında bankamızca tanımlanan geliştirme mevzularında BKM’ye ilave mesullükler verilecektir. Bu karar, ödeme sistemleri ve finansal teknolojilere geçimi kuvvetlendirmek emellidir” dedi.

İşte Emrah Şener’e yöneltilen sualler ve verdiği yanıtlar:

SUAL: 2019 seneyi kasım ayında reelleştirilen 6493 rakamlı yasa farklılığı ile Merkez Bankası’na neden bir kuruluşa paydaş olma yetkisi verildi?

YANIT: Ülkemizdeki ödeme sistemlerinin sürekli çalışmasını sağlamak’ Merkez Bankası’nın asli vazifelerinden biridir. Bu anlamda bankamız, ülkemizin en ehemmiyetli ödeme sistemi olan Elektronik Fon Transfer Elektronik Fon Transferi sisteminin hem kurucusu hem de işleticisidir. Kasım 2019’da 6493 rakamlı Ödeme ve Menkul Kıymet Uzlaşma Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Yasa’da ehemmiyetli farklılıklar yapıldı. Merkez Bankası ödemeler alanında tek yetkili müessese haline kazançken, bu alandaki rol ve mesullüklerimiz de arkasıydı. Kanundaki yeni tertip etmeler bankamıza, sahip oldukları sistemin işleyişinde bir kasvet oluşması vaziyetinde finansal kararı ve ekonomik etkinliği ciddi şekilde negatif etkileme potansiyeli bulunan, başka bir deyişle ‘sistemik ehemmiyete sahip’ sistem işleticilerine paydaş olma yetkisi tanıdı.

SUAL: BKM’de nasıl bir paydaşlıktan bahsediyorsunuz, azıcık açabilir misiniz?

YANIT: BKM, kartlı ödemeler alanında hizmet vermek üzere kurulmuş olan bir anonim işletmedir. Ülkemizde asıllaşan kartlı ödemeler için manipülasyon ve doğrulama hizmeti, kartlı operasyonlara ait ihraççı ve kabulcü kuruluşlar arasındaki değiş tokuş ve uzlaşmanın yürütülmesi, yurt dışı kartlı sistem kuruluşları ile irtibat kurulması gibi mevzularda BKM oldukça kritik roller üstlenmektedir. Ayrıca, kartlı ödemeler alanında faaliyet gösteren kuruluşlar tarafından uygulanan bazı standartlar da yeniden BKM tarafından tanımlanmaktadır. Alınan karar ile Merkez Bankası, sistemik ehemmiyete sahip bir sistem işleticisi olan BKM’ye, çoğunluk paylarını satın alarak paydaş oldu. Bu paydaşlığa paralel olarak ödemeler alanına ait bankamızca tanımlanan geliştirme mevzularında BKM’ye de ilave rol ve mesullükler verilecektir. Değişen paydaşlık yapısı sonrasında dominant ortak Merkez Bankası olmak kaydıyla bankaların hisseleri ve idare heyetinde temsilcileri olmaya devam edecektir.

“ÖDEMELER SİSTEMİNDE DÜNYA ÇAPINDA MİSAL MODEL OLMAK İSTİYORUZ”

SUAL: Paydaşı olacağınız BKM, kar emeli güdüyor olacak mı?

YANIT: BKM, netlikle kar emeli güden bir kuruluş olmayacaktır. Burada alınan karar, ödeme sistemleri ve finansal teknolojilere geçimi kuvvetlendirmek ve mutasyonunu yönlendirmek emeliyle alınmıştır. Bu inisiyatifin emeli, ödeme sistemlerinin kamu faydayı korunarak, içerici, sürekli, aktif ve bereketli işletilmesi güzergahında bankamıza düşen mesullüklerin yerine getirilebilmesidir.

SUAL: Merkez Bankası’nın paydaş olmasından sonra BKM’nin faaliyetlerinde ne gibi farklılıklar beklemeliyiz?

YANIT: Merkez Bankası olarak ödeme sistemlerinde dünya çapında misal model olabilecek, teknolojisini günün gereklerine uygun biçimde aralıksız geliştiren ve rekabetçi bir ödemeler ekosisteminin oluşmasına katkı sağlamak istiyoruz. Öngörülen yeni yapıda BKM, kartlı ödemeler alanındaki faaliyetlerinin yanında, yenilikçi ödeme usullerine müteveccih uygulama alanlarını inceleyecek, 7/24 çalışacak anlık perakende ödemeler platformunun geliştirilmesine katkı sunacak, QR kod ve sarih bankacılık gibi ödemeler alanının lüzumu olan standartların oluşturulmasında etkin rol alacaktır. BKM’nin uzun vadede yurt dışına açılması ve ağını genişleterek ülkemizin ödemeler alanında evvel bölgesel, daha sonra küresel bir referans noktası haline gelmesi için üstleneceği role ait yol haritamızı da yakında kamuoyu ile paylaşacağız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.