DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Parçalı Bulutlu

Küresel enerji sistemi son 70 yılın en büyük şokunu yaşıyor

Beynelmilel Enerji Ajansının raporuna göre, yeni tip koronavirüs salgını küresel enerji sistemine son 70 senenin en büyük şokunu yaşattı.

30.04.2020 11:31
131
A+
A-

Beynelmilel Enerji Ajansının IEA Küresel Enerji Görünümü Raporu’nda, Kovid-19 salgınının bu sene kömür, petrol, natürel gaz, yenilenebilir enerji ve elektrik gibi kaynaklarla karbon emisyonlarına tesiri ele alındı.

Rapora göre, bu sene enerji arzı, 2008 küresel finansal krizi sonrasında yaşanan düşüşten 7 kat daha sert bir düşüşle yüzde 6 gerileyecek. Bu düşüş, dünyanın en büyük üçüncü enerji harcayıcısı Hindistan’ın enerji arzının tamamıyla yok olması anlamına geliyor.

Enerji arzındaki düşüş, en fazla gelişmiş ekonomileri etkileyecek. ABD’de yüzde 9 ve Avrupa Birliği’nde yüzde 11’lik arz düşüşü görülecek. Krizin enerji arzına tesiri, salgının dağılmasını önlemeye müteveccih önlemlerin zamanına ve sertliğine bağlı olacak. Küresel olarak caddeye çıkma kısıtlamasının sene süresince nisan ayının başındaki seviyede devam etmesi halinde her ay yüzde 1,5 düşüş olacak.

Elektrik arzı ise bu sene 1930’lardaki “Büyük Buhran”dan sonra yaşanan en büyük düşüşle yüzde 5 gerileyecek.

DÜŞÜK KARBONLU KAYNAKLARIN KULLANIMI ARTACAK

Öte yandan, rüzgar, güneş, hidroelektrik ve nükleer gibi düşük karbonlu kaynakların kullanımı, bu sene de çoğalmaya devam ederek küresel enerji imalinin yüzde 40’ını karşılayacak. Bu hisseyle, düşük karbonlu kaynaklar kömürden elektrik imalini geçmiş olacak. Rüzgar ve güneşten elektrik yapımı, 2019 ve 2020’nin başlarında bitirilen yeni projelerin tesiriyle senenin geri kalanında da yükselmeye devam edecek.

Yenilenebilir enerji kaynakları, bu sene sihrime gösterecek tek kaynak olsa da bu sihrime öteki senelere mukayeseyle daha düşük seviyede kalacak. Yenilenebilir kaynaklardan elektrik yapımı, bu sene yüzde 5 çoğalış gösterecek. Nükleer enerjiden elektrik imalinde ise 2019’da yaşanan rekordan sonra yüzde 3’lük düşüş olacak.

Mevzubahisi kaynaklardan yapım, kömür ve natürel arzını da etkileyecek. Küresel elektrik imalinde kömür ve gazın toplam hisseyi yüzde 3 eksilişle 2001’den bu yana görülmemiş bir seviyeye gerileyecek. Küresel kömür arzı, bu sene yüzde 8 gerileyerek, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yanaki en büyük düşüşü gösterecek. Kömürden elektrik yapımı, 2018’deki doruğun ardından bu sene yüzde 10’dan daha fazla eksilecek. Arzı da sürekli 10 senelik gelişmenin ardından bu sene yüzde 5 eksilecek.

Tüm bu büyümelerin tesiriyle, küresel enerji kaynaklı karbon emisyonları bu sene yüzde 8 gerileyerek 2010’dan bu yanaki en düşük seviyesine erişecek. Bu, şimdiye kadar yaşanan en büyük düşüş olarak kayıtlara geçecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.