DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Çok Bulutlu

Kovid-19’un etkisiyle 40 ila 60 milyon insan aşırı yoksulluğa itilebilir

BM, Kovid-19 bu sene dünyada 40 ila 60 milyon insanı daha fazla muhtaçlığa itebileceği ihtarında bulunulurken, bundan en fazla etkilenecek olan bölgenin ise Sahraaltı Afrika olduğunu ifade etti.

14.05.2020 14:41
124
A+
A-

Birleşmiş Uluslar BM ve İstatistiki Etkinlik Koordinasyon Kurulu CCSA müesseselerinden oluşan 36 beynelmilel organizasyonun, “Kovid-19 dünyayı nasıl değiştiriyor: İstatistiki perspektif” başlığıyla yayımladığı raporda salgının ekonomiye ve sosyal yaşama tesirleri ele alınıyor.

Kovid-19 salgınının kazanç, eğitim, istihdam ve şiddet gibi sosyal tesirlerinin gizeme, bankacılık ve sivil havacılık gibi hizmetlere tesirlerine yer verilen raporda, salgında bazı ülkelerin tepe noktayı geride vazgeçtiği, bazı yerlerin “ikinci dalga” enfeksiyonlar gözlemlediği ve bir hayli bölgede ise olay rakamının süratli çoğalışını sürdürdüğü bilgisi paylaşılıyor.

KÜRESEL İMALAT DAHA FAZLA GERİLEYEBİLİR

Salgının küresel ticarete tesirine de yer verilen raporda, küresel ticaretin senenin ilk çeyreğinde bir evvelki çeyreğe göre yüzde 3 gerilediği, fakat Kovid-19 temkinlerinin tesirinin büyük kısmının gözlemleneceği ikinci çeyrekte bunun bir evvelki çeyreğe göre yüzde 26,9’luk düşeceği öngörülüyor.

Raporda, küresel imalatın büyük ülkeler arasındaki ticaret gerilimleri sebebiyle geçen senede yavaşlamaya başladığı ve Kovid-19 kaynaklı ekonomik aksamalar sebebiyle daha fazla gerilemesinin beklendiği belirtiliyor.

BANKACILIK SİSTEMLERİ KRİZE FARKLI TEPKİLER VEREBİLİR


Raporda, dışa bağımlılığın ehemmiyetli göstergelerinden olan yabancı bankaların kısa vadeli kredilerinin büyümekte olan bazı piyasalarda yüksek seviyede olduğuna işaret edilirken, milli bankacılık sistemlerinin salgının tetiklediği şoka tepkilerinde değişiklikler beklendiği aktarılıyor.

Havacılık sektöründe ise filolarının takribî yüzde 90’ının uçmadığı ve seyahat arzının neredeyse yok olmasıyla havacılık sanayisinin, tarihinin en derin krizini yaşadığı bilgisi paylaşılıyor.

ÇALIŞMA SAATLERİ YÜZDE 10,5 DÜŞEBİLİR

Raporda, küresel istihdamda büyük bir kayıp gözlemlendiği vurgulanarak, toplam çalışma saatlerinin salgının tesiriyle ikinci çeyrekte yüzde 10,5 düşebileceği, bunun da 305 milyon bütün zamanlı emekçinin çalışma saatine denk geldiği belirtiliyor.

Dünya genelinde 1,6 milyar talebenin ise mekteplerin eğitime ara vermesinden etkilendiği aktarılan raporda, krizin 40 ila 60 milyon insanı daha fazla fakirliğe itebileceği ihtarında bulunulurken, bundan en fazla etkilenecek bölgenin ise Sahraaltı Afrika olduğuna işaret ediliyor.

AVRUPA EKONOMİSİNDE 1995’TEN BU YANA EN SERT DÜŞÜŞ

Raporda, krizin bölgelere göre tesirlerine de değinilirken, Körfez bölgesinin bu sene en iyi olasılıkla yüzde 0,6 gelişeceği, en makûs olasılıkla ise yüzde 1,9 küçüleceği fakat 2021’de yüzde 0,5 ila 2,1 seviyelerinde gelişebileceği ifade ediliyor.

Avrupa’nın ise ilk çeyrekte yüzde 3,5 küçüldüğü hatırlatılan raporda, bu sayının 1995’ten beri kaydolunan en sert düşüşe işaret ettiği aktarılıyor.

Raporda, milli istatistik bürolarının da karşı karşıya olduğu güçlüklere de değinilerek, istatistiklerin ehemmiyet taşıdığı bu yarıyılda istatistiki sistemlerin kolay istatistikleri derlemekte dahi eforluk yaşadığı ve çağdaş istatistik sistemleri ve bilgi altyapısına yatırım yapma lüzumunun ehemmiyeti vurgulanıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.