DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Koronavirüs vakaları azalan 2 kent için ‘rehavet’ uyarısı

KORONAVİRÜS hadiselerinin 18 gündür görülmediği Artvin ile hadise rakamları eksilen Rize’de Covid-19 testlerinin yapıldığı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi RTEÜ Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı uzmanları ihtarlarda bulundu.

07.05.2020 09:36
150
A+
A-

KORONAVİRÜS olaylarının 18 gündür görülmediği Artvin ile olay rakamları eksilen Rize‘de Covid-19 testlerinin yapıldığı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi RTEÜ Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı uzmanları ihtarlarda bulundu. Günlük vasati yapılan 150 koronavirüs testinde sıfıra yakın pozitif neticeler elde ettiklerini söyleyen uzmanlar, coşturucu olan neticelerin tembelliğe yol açmaması gerektiği andırdırdı, ‘konutta kal’ çağrılarını tekrarladı.

Türkiye’de görülen koronavirüs salgınının ardından Sıhhat Bakanlığı Ulus Sıhhati Genel Müdürlüğü’nce Covid-19 tanı laboratuvarı yetkisi verilen RTEÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı çalışmalarını sürdürüyor. Laboratuvarda, 2 ayda takribî 5 bin dolayında test sonuçlandırıldı. Her türlü biyogüvenlik temkinlerini alan 11 şahsiyet takımın 7 gün 24 saat vakitle çalışma yürüttüğü laboratuvarda bakanlık tarafından geliştirilen yerli ve ulusal kitle çalışılıyor. Koronavirüs olaylarının 18 gündür görülmediği Artvin ile olay rakamları eksilen Rize şehrinin Covid-19 testlerinin yapıldığı laboratuvar misyonluları tembellik ihtarında bulundu. Günlük vasati yapılan 150 koronavirüs testinde sıfıra yakın pozitif netice elde etiklerini söyleyen uzmanlar, coşturucu olan neticelerin tembelliğe yol açmaması gerektiği andırdırdı, ‘konutta kal’ çağrılarını tekrarladı. 

‘5-6 SAATTE TESTLERİ SONUÇLANDIRIYORUZ’RTEÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim abonesi Doç. Dr. Ayşegül Çopur Çiçek, 2 aydır laboratuvarlarında koronavirüs testlerinin yapıldığını belirterek bugüne kadar 5 bin dolayında test yaptıklarını anlattı. 5-6 saat içinde gelen test neticelerini sonuçlandırdıklarını söyleyen Çiçek, “Sıhhatta nitelik standartlarını koruyarak hizmet vermeye çalışıyoruz. Böyle bir küresel salgın sürecinde bunu da yapmak ayrıca bir çaba istiyor. Zati moleküler testler titizlik, tecrübe, disiplin gerektiren testler. Biz takım olarak hizmet nitelik standartlarını azami yakalama mücadelesini gösteriyoruz. Rize ve Artvin Şehir Sıhhat Müdürlükleri ile aralıksız irtibat halindeyiz. Verdiğimiz neticelerin bakanlığımızın da çok umursadığı ve dünyada ilk kez yalnızca bizim ülkemizde uygulanan filyasyon, iz sürme, bulaş kaynağına erişme açısından kullanılması, covid-19’un cemiyette hakimiyet altına alınmasında sürece çok ciddi katkı sağladığının göstergesidir. Şehir Sıhhat Müdürlüğü takımları sahada bunu çok özverili bir biçimde asıllaştırıyor. Neticelerimizi kumpaslı olarak bakanlığa bildiriyoruz, ayrıca buradaki hem olumsuz ve pozitif misalleri tanık numune olarak gizliyoruz” dedi.’TEMBELLİĞE DÜŞMEMELİYİZ’Sıhhat Bakanlığı’nın aldığı sıkı ihtiyatlar kapsamında testleri yaptıkları Rize ve Artvin’de olay rakamlarında düşüşler olduğunu söyleyen Çiçek, “Bu da coşturucu ama bu bizi tembelliğe düşürmemeli, asla hafiflemeye neden olmamalı, netlikle el hijyenine ve öteki önerilen tüm kaidelere riayet edilmeli. Konutta kalmaya devam edilmelidir. Testlerini yaptığımız Artvin’de 17 -18 gündür hiç pozitif hadisenin olmaması coşturucu bir haber. Rize’de ve Türkiye’de de bu neticelere erişmeyi umut ediyoruz. Bu vesile ile böyle bir laboratuvarın kurulmasında katkısı olan kısım başkanımıza ve yönetçilerimize, rektörlüğümüze, başhekimliğimize, geçim içinde çalıştığımız Şehir Sıhhat Müdürlüklerine ve fedakar takım dostlarımıza ve tüm sıhhat çalışanlarına çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.RTEÜ Tıp Fakültesi Tıbbı Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Birol Özgümüş, 2010 senesinde kurulan son derece çağdaş ekipmanlı mikrobiyoloji laboratuvarının sahip olduğu olanaklar ile Covid-19 tanı laboratuvarı seçildiğini söyledi.VALİ ÇEBER: OLAY SAYIMIZ EKSİLDİ 

Rize Valisi Kemal Çeber de şehirde olay rakamlarının eksildiğini belirterek bunun coşturucu olduğunu söyledi. Vali Çeber, “Rize’de dün olaya tesadüfülmedi. Evvelki gün 2 hadisemiz oldu. Olay rakamları eksildi. Sağlık Kurumularımızda rehabilitasyon gören hasta sayımızda eksildi. Ancak her şeye karşın önlemli olmaya devam ederek konutlarımızda kalmaya, Sıhhat Bakanlığı Bilim Heyetimizin tekliflerini uymaya devam etmeliyiz.  Bir vakit daha bu kaidelere ve ihtiyatlara uyacağız” dedi.

Kaynak: DHA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.