DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Çok Bulutlu

Koronavirüs inmeye de neden olabilir

SAĞLIK Bilimleri Üniversitesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Abonesi ve BEYİNDER Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Füsun Mayda Domaç inmenin dünyada en büyük özürlülük ve üçüncü vefat nedeni olduğuna işaret ederek “Her sene Mayıs ayının ikinci Salı günü ‘İnme Farkındalık Günü’ olarak tanımlandı.

12.05.2020 13:16
199
A+
A-

SAĞLIK Bilimleri Üniversitesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Abonesi ve BEYİNDER Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Füsun Mayda Domaç inmenin dünyada en büyük özürlülük ve üçüncü vefat nedeni olduğuna işaret ederek “Her sene Mayıs ayının ikinci Salı günü  ‘İnme Farkındalık Günü’ olarak tanımlandı. Bu vesileyle Kovid-19 pandemisinin inme hadiselerindeki çoğalışa da neden olabileceğine dikkat sürüklemek istedik” dedi. 

Doç. Dr. Domaç, şu ihtarlarda bulundu: “Hastalarda ateş, öksürük, boğaz sızısı, soluk darlığı, adale sızısı gibi sık görülen belirtilerin yanı gizeme baş sızısı, baş dönmesi, şuur farklılıkları, felç geçirme gibi nörolojik tutulumu işaret eden belirtilerin de hastalık sürecinde  görülebileceği veya bu belirtilerle başlayabileceği anlaşılmıştır. Hem beyin damarlarında tıkanıklığa bağlı, hem de beyin kanamasına bağlı inme alana gelebilmektedir. Geçici damar tıkanıklıkları ve hafif inme belirtileri olan bireylerin sosyal yalıtım ve sağlık kurumuna müracaattaki kaygıları sebebiyle sağlık kurumuna gitmemesi neticeyi, şu an için inme geçirenlerin yüzdesini net olarak öğrenemiyoruz. İtalya’da yapılan bir çalışmada Kovid-19 geçiren hastalarda beyin damar tıkanıklığına bağlı inme oranı yüzde 2.5 olarak saptandı. Daha çok ileri yaşta ve inme için tehlike etmeni olan hastalarda görüldüğü belirtildi. Ama daha sonra değişik ülkelerden yapılan yayınlarda Kovid-19 enfeksiyonu olan genç şahıslarda da rastgele bir tehlike etmeni olmasa dahi inme büyüdüğü izlendi.”

 GENÇLERDE İLK BULGU DOLAYSIZ FELÇ DE OLABİLİR

Beyin damarlarında ya da beyne kan taşıyan şah damarı gibi büyük damarlarda görülen tıkanıklıklar ve pıhtı yaradılışının, tıkayıcı tipte inmenin alana gelmesindeki en ehemmiyetli sebeplerden biri olduğunu söyleyen Domaç, şu ihtarlarda bulundu: “Koronavirüs enfeksiyonu sırasında da damar duvarlarında alana gelen yangısal inflamatuar vakanın, damarda pıhtı yaradılışına veya tıkanıklık büyümesine eğilimi çoğaldırdığı düşünülüyoe. Hastalık şiddetinin fazla olduğu bireylerde beyin damar tıkanıklığı büyüme tehlikeyi 2.5 kat yüksek. Özellikle kanda D-dimer denilen parametreleri yüksek olan hastalarda ve esas hayat takviyesine lüzum dinleyen bireylerde daha yüksek oranda inme görülmesi sebebiyle hastalığın ileri fazında beyin damar hastalıklarının mevcut tabloya eşlik edeceği düşünülüyor. D-Dimer seviyeyi yüksek olanlarda kan sulandırıcı rehabilitasyon verilmesi bu sebeple ehemmiyet kazanıyor. Ancak yapılan olay sunumlarında Koronavirüs hastalığının ateş, öksürük, soluk darlığı gibi bayağı belirtileri  olmayan ya da hafif olan genç bireylerde, Koronavirüs enfeksiyonunun inme ile ortaya çıkabileceği de görüldü”

Kaynak: DHA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.