DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Sağanak Yağışlı

Koronavirüs: İngiltere’de ‘intiharı önleme eğitimine’ 3 haftada yarım milyondan fazla kişi katıldı

İngiltere’de bir destek kuruluşu internet üzerinden verdiği “intiharı ihtiyata eğitimine” son 3 hafta içinde 503 bin şahsın katıldığına söyledi.

18.05.2020 15:17
173
A+
A-

İngiltere’de bir dayanak kuruluşu, internet üzerinden verdiği “intiharı ihtiyata eğitimine” son üç hafta içinde 503 bin şahsın girdiğini bildirdi. Eğitime, daha evvel son 3 sene içinde bu kadar birey katılmıştı.

Zero Suicide Alliance Sıfır İntihar İttifakı isimli dayanak kuruluşu tarafından hazırlanıp internete konulan eğitim programı, katılanları, insanların psikolojik takviyeye lüzumu olabileceğini gösteren bulgular mevzusunda bilgilendirip uyarıyor.

Koronavirüsle gayrette güç şartlar altında işlerini sürdüren sıhhat çalışanlarının akıl sıhhati meseleleri yaşayabileceği yolundaki ihtarlar üzerine Milli Sıhhat Hizmetleri, personelinin müracaat etebileceği bir telefon dayanak hattı oluşturmuştu.

Sıhhat Bakanlığı ile dayanak kuruluşu Zero Suicide Alliance’ın işbirliği ile hazırlanan intiharlara karşı eğitim programı internete 2017 senesinde konmuştu.

Son üç hafta içinde yükselen alakayla beraber, o tarihten bugüne dünyanın dört bir yanından eğitime katılanların rakamı ikiye direnerek toplam 1 milyona erişmiş oldu.

Eğitimde neler anlatılıyor?

20 dakika kadar bir vakitte bitirilebilen internet eğitimi, insanları intiharı düşünen birine nasıl dayanakçı olabilecekleri mevzusunda bilgilendiriyor, önyargılara karşı eğitiyor ve sarih bağlantıyı teşvik ediyor.

İsteyenler kısaltılmış 10 dakikalık versiyonu da bitirebiliyor.

Dayanak kuruluşundan Joe Rafferty koronavirüsün akıl sıhhati üzerindeki tesirinin ebatlarının salgın sona erene kadar bütün olarak öğrenilemeyeceğini söyledi, fakat “Koronavirüsün yol açtığı kasvet ve kaygının insanların akıl sıhhatini etkileyeceğine şüphe yok” diye konuştu.

Rafferty, “İntihar ciddi bir kamu sıhhati meseleyi ve her intihar aileyi, arkadaşları ve cemiyeti sallıyor” diye ilave etti.

Birleşik Kraliyet hudutları içinde son intihar istatistikleri 2018 senesine ait.

2018’de Milli İstatistik Enstitüsü sayılarına göre dörtte üçü erkek olmak üzere 6 bin 507 birey intihar etmiş.

Sıhhat çalışanlarının akıl sıhhati

Uzmanlar koronavirüs salgınının uzun yarıyıllı akıl sıhhati meselelerine yol açabileceği ihtarları yaparken Milli Sıhhat Hizmetleri de adımlar atmaya başlıyor.

Milli Sıhhat Hizmetleri’ndeki NHS başhekimlerden oluşan grup, pandeminin özellikle hastalıkla çabanın cephesindeki sıhhat çalışanlarının ruh sıhhatini etkileyebileceği mevzusunda bir ihtar yaptı.

Pazartesi günü bir rapor yayımlayan grup eskiki salgınlardan alınan derslerin, Covid-19 yarıyılının da sıhhat çalışanları arasında akıl sıhhati ve onla ilintili meselelerde ehemmiyetli bir çoğalışa yol açabileceğini gösterdiği kaydolundu.

Hekimler “Covid-19’un dağılmasını önlemek hala en ehemmiyetli kamu sıhhati önceliği olmakla beraber, bu vaziyetin artta bir akıl sıhhati meseleyi vazgeçeceğini ve bunun sıhhat çalışanları, değişik ön cephe personeli ve genel kamuoyunu etkileyeceğini düşünüyoruz” dediler.

Deneyimli hekimlerden oluşan grup, bu meseleyle alakalı olarak, iyice gelişmeden, acilen adımlar atılması çağrısı yaptı.

İngiltere NHS geçen ay personeline psikolojik yardım sağlamak üzere bir telefon hattı oluşturmuş ve arayanlara dayanak kuruluşlarından 1500 gönüllünün yanıt vermek üzere vazife aldığına söylemişti.

NHS ayrıca akıl sıhhati alanında çalışan kuruluşlarla, fiyatsız uygulamalar yoluyla psikolojik yardım mevzusunda ortaklıklar oluşturdu.

BBC
ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.