DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Çok Bulutlu

Korona stresi ile baş etmek için öneriler

19’un neden olduğu stresle tesirli bir biçimde baş faktörün pozitif bir tavır sürdürmekten geçtiğini belirten ve stresle başa çıkma tekliflerini sıralayan Prof. Dr. William Mosier, “Kasvet halindeyken ve daha iyi sezmek istediğinizde fiziksel egzersiz destekçi olabilir.

14.05.2020 12:06
204
A+
A-
COVID-19’un neden olduğu stresle tesirli bir biçimde baş etkenin pozitif bir tavır sürdürmekten geçtiğini belirten ve stresle başa çıkma tekliflerini sıralayan Prof. Dr. William Mosier, “Kasvet halindeyken ve daha iyi sezmek istediğinizde fiziksel egzersiz dayanakçı olabilir.Enerjinin fiziksel salınımı stres cevabımızı yapıcı bir biçimde hakimiyet etmede ehemmiyetlidir. Kendinize karşı zarif olun” dedi.

Stresin, insan hayatını sürdürmek için zorunlu enerjiyi sağladığını ifade eden İstanbul Gelişim Üniversitesi İGÜ Sağlık Bilimleri Akademiyi Çocuk Gelişimi Kısmı Öğretim Abonesi Amerikalı Prof. Dr. William Mosier, “İnsanlar stres arayan varlıklardır. İnsan bedeni strese varsayım edilebilir biçimde fizyolojik bir biçimde tepki verir. Stres bedenimizde acil bir adrenalin salgısı yaratır. Bu kimyevi tepkinler kardiyovasküler işlevi süratlendiren ve sindirimimizi etkileyen farklılıklara yol açar. İnsan bedeninde, stres tepkinimizin keyiften mi yoksa fobiden mi kaynaklandığı ehemmiyetli değildir; fizyolojik tepki aynıdır. Stres tepkimiz, beden fazla enerji oluştururken yaşadığımız vaziyettir” diye konuştu.

“STRES, VİRAL ENFEKSİYONLARA KARŞI MUKAVEMETİNİZİ EKSİLTİR”

“Stresle başa çıkmak için bireyin strese nasıl tepki verdiğini öğrenmesi gerekir” diyen Prof. Dr. Mosier, şunları söyledi: “Ehemmiyetli olan, stresli gidişatlarla tipik başa çıkma modelinizin farkında olmaktır. Hayatımızdaki stres kaynakları fiziksel, psikolojik ve/ veya etrafsaldır. Stres cevaplarımız, böbreküstü bezlerinizden kortizol salınımı oluşturur. Bu adrenalin dalgalanması kalp atış süratini ve solunumu artırır ve sindirimi yavaşlatır. Stres hormonlarının kronik salınımı bedeninizin bağışıklık tepkisini zayıflatır ve viral enfeksiyonlara karşı mukavemetinizi eksiltir”

STRESLE BAŞA ÇIKMA TEKLİFLERİ

Prof. Dr. Mosier, stresle başa çıkmak içinse şu tekliflerde bulundu:

“Kasvet halindeyken ve daha iyi sezmek istediğinizde fiziksel egzersiz dayanakçı olabilir. Enerjinin fiziksel salınımı stres cevabımızı yapıcı bir biçimde hakimiyet etmede ehemmiyetlidir. Kendinize karşı zarif olun. Kendinize inanın. Unutmayın, siz bedelli bir insansınız ve bir hayli eforunuz var. Negatif duygulara sabretmek sıhhatsizdir. Stresli vaziyet hakkındaki düşüncenizi değiştirmek, toksik stresin kasvet negatif tesirlerini aşmanıza dayanakçı olabilir. Stres tepkinizin bulgularının ne kadar farkında olursanız, kasvetlerin ezici olmasını yasaklama marifetiniz o kadar büyük olur. Kendinizi etrafınızdaki dünyayı değiştirebileceğinizden daha basit değiştirebileceğinizi öğrenil. Duygularınızı nasıl idarediğiniz, ufak çocukların duygularını ne kadar iyi idareyebileceğini tanımlayacaktır. Negatif,devirici duyguları değiştirmek için iki alternatifiniz vardır: Hakimiyetiniz dışındaki şeyleri değiştirmeyi sınayabilir veya hakimiyetinizde olan şeyleri değiştirmeyi seçebilirsiniz. Neyi değiştiremeyeceğinize değil, çözebileceğiniz meselelere odaklanın.”

– İstanbul

Kaynak: DHA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.