DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2°C
Kar Yağışlı

Kılıçdaroğlu, koronavirüs salgını ile ilgili anketin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, koronavirüs salgını ile alakalı yaptırdığı anketin neticelerini kamuoyu ile paylaştı. Ankette ekmek dağıtımının menedilmesinden aşevi hesaplarının bloke edilmesine kadar bir hayli mevzu başlığı var.

11.05.2020 11:00
186
A+
A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘na sunulan araştırmaya göre, vatandaşların yüzde 71’i ekmek dağıtımının menedilmesinin; yüzde 65’i aşevi hesaplarının bloke edilmesinin, yüzde 66’sı ise belediyelerin bağış toplamasının durdurulmasının yanlış olduğu görüşünü dile getirdi.

Salgın süresince fiyatsız dağıtılacağı belirtilen maskelerin kendilerine ve ailelerine erişmediğini ifade edenlerin oranı ise yüzde 61 oldu. Cumhuriyet’te yer alan habere göre, CHP lideri Kılıçdaroğlu’na kumpaslı olarak sunumu yapılan “Gündemetre Türkiye’nin Gündemi Araştırması” başlıklı çalışmanın nisan ayı neticelerinde belediyelere yapılan yasaklamaların cemiyette karşılık bulmadığı ortaya çıktı.Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından, 81 şehirde 2 bin 409 şahsın katılımıyla, 20-29 Nisan tarihleri arasında yapılan çalışma neticeleri hakkında CHP Genel Başkan Başdanışmanı Veli Özdemir tarafından hakikatleştirilen sunumda, özetle şu bilgiler yer aldı:

100 HANEDEN 14’ÜNDE EN AZ BİR BİREY İŞTEN ÇIKARTILDI

Araştırma, çalışanların salgından negatif güzergahta etkilendiğini gösterdi. Buna göre her 100 hanenin 14’ünde salgın sebebiyle en az bir birey işten çıkarıldı. Salgın sebebiyle her 100 hanenin 22’sinde ise en az bir birey fiyatsız izne, 10’u ise lüzumlu senelik izne çıkarıldı. Her 100 hanenin 28’inde ise haneden birinin işyeri lüzumlu olarak kapalı yakalandı.

YÜZDE 63’LÜK KESİM GEREKSİNİMLERİNİ KARŞILARKEN ZORLANIYOR

Araştırma kapsamında, “Salgın sonrasında konutunuzun gereksinimlerini karşılamada, faturalarınızı ödemede kasvet yaşadınız mı” sualine katılımcıların yüzde 37’si “Hayır yaşamadık” cevabını verdi. Katılımcıların yüzde 36’sı “Zorlansak da lüzumlarımızı karşılıyoruz” cevabını verirken, yüzde 27’si ise “Gereksinimlerin bir kısmını karşılayamıyor, faturaları ödeyemiyoruz” görüşünü belirtti. Buna göre katılımcıların yüzde 63’ü gereksinimlerini karşılarken kasvet yaşadığını ifade etti.

HER 10 ŞAHISTAN 6’SINA MASKE ULAŞMADI

Araştırma kapsamında, “Bugüne kadar size ya da ailenizden birine fiyatsız maske eriştirildi mi?” suali yöneltildi. Buna göre katılımcıların yüzde 23’ü ailesindeki herkese maskenin eriştirildiğini ifade etti. Katılımcıların yüzde 16’sı ise ailelerine kısmen maske eriştirildiğini dile getirirken, katılımcıların yüzde 61’i ise hiçbir aile abonesine fiyatsız dağıtılan maskelerden erişmediğini dile getirdi. Buna göre vasati her 10 şahıstan 6 bireye fiyatsız maske eriştirilemedi.

BELEDİYELERE MÜTEVECCİH YASAK VE YASAKLAMALAR YANLIŞ BULUNDU

Araştırma kapsamında belediyelere uygulanan yasaklarla alakalı da sualler yöneltildi. Buna göre “Belediyelerin yurttaşlara takviye etmek emeliyle bağış toplamalarının menedilmesini ne kadar doğru buluyorsunuz” suali üzerine, katılımcıların yüzde 22’si menetme kararını desteklediğini ifade etti. Katılımcıların yüzde 66’sı ise yasak kararını yanlış bulduğunu dile getirdi. Katılımcıların yüzde 12’si de bu mevzuda görüş bildirmedi.

EKMEK DAĞITIMININ YASAKLANMASINA TEPKİ

Araştırmada katılımcılara, belediyelerin fiyatsız ekmek dağıtımının menedilmesi mevzusunda yöneltilen suale katılımcıların yüzde 71’i, belediyelerin fiyatsız ekmek dağıtması için rastgele bir izin almasına gerek olmadığı görüşünü dile getirdi. Katılımcıların yüzde 65’i de aşevi hesaplarının bloke edilmesinin yanlış olduğunu belirtti.

Son Dakika Haberleri – Son Dakika Haber – Aktüel Haberler

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.