DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Sağanak Yağışlı

Karantina günlerinde oyunla gelen tehlikelere dikkat

İki ayı aşan karantina günleri yarıyılında bu sürece en güç geçim sağlayan kuşkusuz ki çocuklar.

15.05.2020 09:54
146
A+
A-

İki ayı aşan karantina günleri yarıyılında bu sürece en güç geçim sağlayan kuşkusuz ki çocuklar. Kesintisiz konutta kalan ve zamanlarının büyük bir kısmını internet ve dijital oyunlarla geçiren çocuklar ve ergenler için bu vaziyet ehemmiyetli tehlikeler taşıyor. Çocukların bilgisayar ve internette çok fazla zaman geçirmeleri ve bunun dışında bir aktiflik yapmamalarının bağımlılığa neden olabileceği mevzusunda uyaran uzmanlar, oyunların büyük kısmında yer bulan şiddet içeriğine dikkat çekti.

“ŞİDDET UYGULADIKÇA KAZANMA TECRÜBEYİ ÇOK RİSKLİ”

Ailelerin internet ve dijital oyunlar mevzusunda çocukları bekleyen riskin farkında olamadıklarını söyleyen Altınbaş Üniversitesi Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Programı Başkanı Barış Tuncer, “Ebeveynler bilgisayar, uslu telefon gibi vasıtaları elektronik çocuk bakıcısı olarak kullanıyor ve çocukların saatlerce reyin oynamasına izin veriyorlar. Bu oyunlar ferdi eforlu olması mevzusunda kışkırtıp galibiyet-hasılat duygusu veriyor. Çocuk ne kadar şiddet uygularsa o kadar zaferli oluyor” dedi.

Bu vaziyetin çocuklarda şiddetin galibiyet getirdiği gibi çok riskli bir tecrübe oluşturduğuna dikkat sürükleyen Barış Tuncer şunları söyledi: “Oyunlarda çocukların gelişimi açısından çok hasarlı olan cinayet, hırsızlık, tecavüz, eziyet, bombalama, yangın çıkarma, kırım yapma, yağma, savaş, insanları tutsak alma, insanlara işkence etme gibi tutumlar yer almakta ve oyuncu bunları yaptıkça puan toplamakta, mükâfatlandırılmaktadır. Ağır silahlarla, bombalarla kırım yapan, insanları öldüren çocuk puan veya can kazanmakta bu vaziyet oyuna devam etmesi için motivasyonunu artırmaktadır. Yapılan araştırmalar şiddet kapsayan oyunları oynayan çocukların daha saldırgan ve şiddete meyilli olduğunu gösteriyor. Çocuklar, oyunlarda gördükleri şiddet tavırlarını taklit ederek şiddeti laflarına, tavırlarına, oyunlarına yansıtıyorlar.”

“ŞİDDET UYGULAYAN KABAHATLİ DEĞİL KAHRAMAN OLARAK GÖSTERİLİYOR”

Şiddet kapsayan oyunları oynayan çocukların şiddeti bir mesele çözme vasıtayı olarak bilerek kendilerini kabahatli olarak değil bir kahraman olarak gördüklerini söyleyen Barış Tuncer, “Oyunlar çocuklara bir kazanan bir de kaybeden olduğunu ya kazanacaksın ya da kaybedeceksin iletiyi vermektedir ve çocuk kazanmak için şiddet uygulamalıdır. Çocuk elindeki silahla eforlu ve her meseleyi halledebileceğini bilmektedir. Bu tesirler çocukların tavırlarına hemen yansıyabileceği gibi seneler sonra erişkin bir fert olduklarında da ortaya çıkabilir” diye konuştu.

ŞİDDET İÇERİKLİ OYUNLARIN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ TESİRLERİ NELERDİR?

Barış Tuncer, şiddet kapsayan oyunların çocuklardaki mümkün tesirleri ve ebeveynler için ihtarlarını şöyle paylaştı:

“Acıya ve sızıya daha az duyarlı hale kazançlar. Çocuklarda empati kabiliyeti eksilir. Çocuklar içinde yaşadıkları dünyanın fobi ve tehdit dolu olduğuna inanırlar. Çocuklar saldırgan olarak dostlarına şiddet uygulayabilirler. İleride kabahat operasyona tehlikeleri çoğalır. Anti-sosyal tutumlar gösterebilirler. Anne-babalar bu süreçte, özellikle konutta-kal yarıyılında çok dikkatli olunmalı ve sanal civar ile reel faallikler arasında bir denge kurulmalı. Çocuğa mesullük kazandırılarak mektep dersleri, ödevleri, günlük işleri bittikten sonra reyin oynaması öğretilmeli. Reyin oynama süresi kısıtlanmalı. Bu vakit netlikle mektep derslerinin, ödevlerinin, uyku müddetinin önüne geçmemeli. Eğitsel oyunlar seçim edilmeli, çocuğa bilgisayar ve interneti reyin dışında değişik eğitici-öğretici faallikler için kullanması öğretilmeli. Aileler, çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmalı ve reyin oynamak ilk özgür zaman faalliği haline getirilmemeli. Aile ve dostlarla zaman geçirmek, faallikler yapmak, sohbet etmek gibi tutumlar çocuğa kazandırılmalı. Anne-babalar iyi bir internet, teknolojici kullanıcısı olarak çocuklarına misal olmalıdır. Ebeveynler, konuta kazanç gelmez bilgisayarın başına geçmek, internete, sosyal medyaya girmek, reyin oynamak gibi tutumlar sergilememeli. Aileler, internet ve dijital reyin yerine koyabilecekleri seçenekleri çocuğa sunabilmeli. Özellikle bu karantina yarıyılında beraber kitap okumak ve reyin oynamak, yeni hobiler geliştirmek, spor egzersiz yapmak bereketli olacaktır. Reyin oynamak asla bir mükâfat olarak kullanılmamalı.”

Kaynak: DHA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.