DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Çok Bulutlu

Kalp hastalarının koronavirüse karşı alması gereken önlemler

Kardiyolog Dr. Bilal Çuğlan, kalp hastalarının koronavirüse karşı alması gereken ihtiyatlardan bahsetti.

15.05.2020 09:48
200
A+
A-

Kardiyolog Dr. Bilal Çuğlan, kalp hastalarının koronavirüse karşı alması gereken temkinlerden bahsetti. Dr. Çuğlan özellikle kalp yetmezliği ve hipertansiyon sebebiyle ilaç kullanan hastalara, ilaçlarda farklılık yapmadan kumpaslı kullanıma devam etmeleri teklifinde bulundu.

Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Dr. Öğr. Abonesi Bilal Çuğlan, koronavirüs Covid-19’un komorbid hastalığı olan ve rastgele bir sebeple bağışıklık sistemi cılız olan hastalarda daha ağır izlediğini belirterek, “Özellikle kronik kalp rahatsızlığı bulunan hastaların, tehlike grubunda olmasından dolayı korunma tedbirleri mevzusunda daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Kalp hastalıklarının sıklığı yaşla beraber çoğalmaktadır. Özellikle kalp krizi geçirmiş ve kalp zararı gelişmiş hastalarda Koronavirüse bağlı karmaşıklıklar daha fazla görülmektedir. Koronavirüsün son yarıyıllarda tespit etilen tesir mekanizmalarından olan pıhtılaşmaya meylin çoğalması, özellikle daha evvel damar hastalığı olan hastalar için daha büyük tehlike oluşturmaktadır. Ayrıca, kalp yetmezliği olan hastaların muayenehane seyri ağır ve ciddi ebatta olabilmektedir. Bu hastaların çoğunun ileri yaşta olması sebebiyle, tehlike daha yüksek olmaktadır. Bu surattan kalp hastalarının Koronavirüsten korunmak için daha dikkatli olması ve daha alıngan önlemler almaları gerekmektedir” dedi.

Dr. Çuğlan, alınması gereken tedbirleri ise, üç ehemmiyetli başlık altında paylaştı:

“Yalıtım, ilaç kullanımı, fiziksel etkinlik ehemmiyetli. Koronavirüs salgınından korunmanın en tesirli yolu şahsi hijyen. Kronik kalp rahatsızlığı bulunan hastaların alınan ihtiyatlar arasında yer alan karantina uygulamasına uygun biçimde davranarak yalıtıma çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu salgın sürecinde kalp hastalarının olası olduğu kadar izole olmaları gerekmektedir. Yalıtım ile maske kullanımı ve el devireme bulaşma tehlikesini oldukça eksiltecektir. Ayrıca sosyal mesafeye uyulması da kalp hastaları için büyük ehemmiyete sahiptir. Tüm bu önlemler kronik kalp rahatsızlığı olan hastalarda daha fazla dikkate alınmalıdır.”

SİGARAYI VAZGEÇMEK KOŞUL

“Kalp hastalarının günlük etkinliklerine dikkat etmeleri önerilmektedir” diyen Kardiyoloji Uzmanı Dr. Bilal Çuğlan, uyku kumpasına dikkat faktörün bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini söyledi.

Çuğlan laflarına şöyle devam etti:

“Kalp hastalarında ehemmiyetli bir tehlike etkeni de sigara içilmesidir. Yapılan çalışmalarda sigara kullanım hikayesi olan ve koronavirüs geçiren hastaların muayenehane seyrinin daha ağır olduğu tespit etilmiştir. Ayrıca, sigara kullanımı ile bayağı fertlerde dahi kalp tutulum tehlikeyi daha çok çoğalmaktadır. Bu süreçte sigara kullanımını vazgeçmek, koronavirüs enfeksiyonundan korunmada yüksek ehemmiyet talep etmektedir.”

İLAÇ KULLANIMINDA KUMPASI GÖZETMEK GEREK

Kronik kalp hastalığında ilaçların kumpaslı kullanımının, yeni kardiyak vaka gelişimini de eksilttiğine vurgu yapan Dr. Çuğlan, “Özellikle salgın yarıyılında büyüyen anksiyete, ilaç kullanımlarında aksaklıklara neden olabilmektedir. Bu süreçte kalp yetmezliği ve hipertansiyon sebebiyle ilaç kullanan hastaların ilaçlarında farklılık yapmadan kumpaslı kullanımları gerekmektedir. Bu sebeple, özellikle bazı ilaçlar ile alakalı çıkan söylemlere bakılmadan, hekiminize danışmadan ilaç farklılığı yapılmamalıdır. Hastaların tansiyon ölçümlerini daha sık aralıklarla yapması ve değişiklik tespit etildiğinde hekimlerine erişmeleri gerekmektedir” teklifinde bulundu.

Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Dr. Öğr. Abonesi Bilal Çuğlan, egzersiz ile alakalı nasihatlerini ve korona virüs aşısı ile alakalı varsayımlarını da aktardı:

“Tam bu önlemler dikkate alındığında, özellikle karantina ve sosyal yalıtım ile konutta kalmak zorunda kalan hastalar için fiziksel egzersiz umursamama edilmektedir. Kalp hastalarının gün süresince oturmayıp konut içinde hareket etmeleri gerekmektedir. Konutta yürüyerek veya yürüme bandı gibi değişik spor aletleri ile egzersizlerine kumpaslı olarak devam etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, kesintisiz konutta kalındığında daha fazla besin ve meşrubat harcanabilmektedir. Özellikle kalp hastalarının bu mevzuda çok dikkatli olmaları ve beslenme kumpaslarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Kalp yetmezliği olan hastalarda grip aşısı önerilmektedir. Ancak şu anda koronavirüse karşı tesirli aşı mevcut değildir. Ne yazık ki yakın süreçte yeni aşı bulunma olasılığı düşüktür. Bu sebeple, özellikle kalp hastaları için en aktif korunma usulü, koronavirüs bulaşmasından sakınmak ve korunmaktır.”

Kaynak: DHA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.