DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

İŞKUR’un kısa çalışma ödeneği uygulaması işçinin aleyhine durum ortaya çıkardı

Haber Global’de yayına başlayan Ekonomi Anekdotları programında İnka İnsan Kaynakları İdareyici Ortağı Serdar Aday, kısa çalışma tahsisatında yasa ile İŞKUR’un uygulaması arasında çalışanın aleyhine bir fark olduğuna dikkat çekti

07.05.2020 11:41
140
A+
A-

Koronavirüs ihtiyatları kapsamında uygulamaya başlanan ve 3 milyondan fazla emekçi için müracaat yapılan kısa çalışma tahsisatında flaş iddia.

haberglobal.com.tr/ÖZEL HABER

Haber Global’de bugün yayınlanmaya başlayan Ekonomi Anekdotları programında kısa çalışma tahsisatına ait yasa maddesi ve İŞKUR’un uygulamasını değerlendiren İNKA İnsan Kaynakları İdareyici Ortağı Serdar Aday, bazı emekçilerin uygulamadan kaynaklı olarak alması gerekenden az kısa çalışma tahsisatı aldığını öne sürdü.

Uygulamada İŞKUR’un bir çalışanın son 12 aydaki toplam fiyatının günlük brüt karşılığının yüzde 60’ını temel aldığına dikkat sürükleyen Aday, “Misal verelim 3 bin lira brüt fiyat alan bir birey üzerinden. Senelik ortalaması günlük 100 TL’ye denk geliyor. Bu 100 TL’nin 60 TL’sini İŞKUR karşılıyor. Ama her bir günlük tahsisat için 60 TL’sini karşılıyor. Başka Bir Deyişle net fiyatının yüzde 50’sini değil, brüt fiyatının yüzde 60’ını karşılıyor, her bir gün kısa çalışma olursa. Zira her iş yeri 30 gün süresince kısa çalışmaya müracaat etmek zorunda değil. 15 günlük, 10 günlük olabilir, tamamen kapatmışlarsa işyerlerini bunlar da 30 günlük çalışma olabilir. Bunlarda o emekçinin kendi özelinde bakmak gerekiyor. Günlük son 1 senedeki brüt fiyatının ortalamasının günlük karşılığa gelen meblağının yüzde 60’ını ödüyor şu anda İŞKUR. Bu uygulama.

Bir de yasa bize başka bir şey söylüyor hakikatinde. Yasa metni şöyle diyor: Çalışanlar okurken ne biçimde okuyoruz? ‘Günlük benim çalışmamın yüzde 60’ını İŞKUR ödeyecek’ diye okuyoruz. Yasa ne diyor peki? Yasa diyor ki; günlük kısa çalışma tahsisatı tarifini yapıyor. Sigortalının son 12 aylık prime temel hasılatları dikkate alınarak hesaplanan günlük vasati brüt hasılatının yüzde 60’ı diyor. Bu biçimde hesaplanan günlük kısa çalışma tahsisatı, aylık minimum fiyatın brüt meblağının yüzde 150’sini geçemez diyor. 

Şu anda uygulamada günlük minimum fiyatın yüzde 150’sini geçemez biçiminde uygulanıyor. 

Bu ne anlama geliyor? 7300 TL brüt aylık fiyat alan çalışanların tamamının kısa vadeli tahsisatlarında emekçi aleyhine fark çıkıyor. Ne Yazık Ki negatif bir fark çıkıyor.  

Ücreti 7300 liranın altında olanlarda bir problem yok. Fakat ücreti 7300 TL’nin üzerinde olanlarda şayet kısmi olarak kısa çalışma ödeneğinden yararlanıyorsa, fark alana çıkıyor. Bu fark nederen çıkıyor? Yasada ve idaremelikte şayet günlük minimum fiyat denilmiş olsaydı, şu anda uygulanan 147 TL’lik hududu temel olarak kabul edebilirdik.

Ama yasada da idaremelikte de aylık brüt minimum fiyatın yüzde 150’si diyor.

Şu anda zati aylık minimum fiyatın brüt meblağının yüzde 150’si olarak uygulanıyor toplamda. Ama yasa bize bunu söylemiyor. Günlük kısa çalışma tahsisatının tasvirini yaparken çalışanın son 12 aylık fiyatının 12’de 1’ini hesaplıyor. 

Misallendirelim:

15 bin liralık brüt aylık minimum fiyatı olan bir bireyi alalım. Son 12 ayda da aynı fiyatı aldığını düşünelim. Günlük meblağı 500 TL’lik bir günlük çalışma olacak. Yasa maddesini yerine oturtalım. 500 TL karşılığında almamız gereken günlük tahsisat meblağı 300 TL. Yasa diyor ki; bu biçimde olan aylık minimum fiyatın brüt meblağının yüzde 150’sini geçemez diyor. Biz burada 300 TL’yi aylık minimum fiyatın 1.5 katı, 4 bin 390 TL’ye kadar yürütürsek problem yok.

Şu andaki uygulamada 300 TL brüt fiyatın yüzde 60’ı denk gelen çalışan 10 günlük kısa çalışma karşılığında yasanın hesaplamasına göre 3000 TL alması gerekirken uygulamada 1470 TL alıyor” dedi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.