DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2°C
Kar Yağışlı

İkinci elde satışlar azaldı, fiyatlar yükseldi! İşte son rakamlar

İkinci el online pazarda nisan ayında taşıt maliyetleri mart ayına mukayeseyle yüzde 2,5 çoğalırken, satış adetlerinde ise geçen aya göre yüzde 17 eksiliş asıllaştı.

11.05.2020 11:35
156
A+
A-

Otomotiv Distribütörleri Derneğince ODD INDICATA bilgilerine direndirerek hazırlatılan ikinci el online pazar raporundan derlenen bilgilere göre, nisan ayında Türkiye ikinci el online araba ve hafif ticari taşıt pazarında toplam 127 bin 252 adet satış asıllaştı. 

Bunların 103 bin 149’u binek taşıt, 24 bin 103’ü ise hafif ticari vasıtalardan oluştu. Satışlar içinde binek vasıtaların hisseyi yüzde 81, hafif ticari vasıtaların hisseyi yüzde 19 olarak tanımlandı.

Satışlarda geçen yılın aynı yarıyılına göre yüzde 11, geçen aya göre yüzde 17’lik bir düşüş gözlemlendi.

2020 seneyi ilk dört aylık dönemde ocak-nisan ise ikinci el online binek ve hafif ticari pazarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 çoğalarak 581 bin 879 adet oldu. Geçen sene aynı dönemde 565 bin 815 adet satış gerçekleşmişti.

BÜLTENE ÇIKAN VE SATILAN TAŞIT ORANINDA DÜŞÜŞ

Nisan ayında Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari pazarında 177 bin 589 taşıt bültene çıktı. Buna göre, bültene çıkan araçların yüzde 72’si satıldı.

İlana çıkan ve satılan araç oranında bültenden tamamen kalkan vasıtalar satılmış kabul edildiğinde geçen aya göre yüzde 21, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 düşüş tanımlandı.

Segment bazında ele alındığında ikinci el online pazarda nisan ayında yüzde 42,7 hisse ve 43 bin 999 adetle en çok C segmenti araç satıldı. Ardından yüzde 23,2 hisse, 23 bin 975 adetle B segment ve yüzde 18,4 hisse, 18 bin 972 adetle de D segment vasıtalar sıralandı.

Geçen ay ile kıyaslandığında C segmentinin hisseyi yüzde 0,7, F segmentinin hisseyi yüzde 0,5 arkasıydı.

Lüks sınıfını temsil eden E ve F segmentlerinde ise 8 bin 114 adet taşıt satılırken, segmentin toplam satışlardaki hisseyi ise 7,09 oldu.

NİSAN AYINDA MALİYETLER YÜZDE 2.5 ARTTI

Taşıt satışlarının eksilmesine rağmen maliyetlerdeki yükseliş dikkati çekti.

Nisan ayında maliyet trendi tabloları araştırıldığında, segment bağımsız olarak bakıldığında, 2.el online pazarda taşıt maliyetlerinde mart ayına mukayeseyle yüzde 2,5 çoğalış asıllaştı.

2.el online pazarda taşıt maliyetlerinde geçen senenin aralık ayına göre ise vasati yüzde 14,8 çoğalış kaydolundu.

SATIŞLARIN YÜZDE 40,7’SİNİ 10 YAŞ VE ÜZERİ VASITALAR OLUŞTURDU

Satışlar vasıtaların yaşına göre değerlendirildiğinde, nisan ayında ikinci el online pazarda 17 yaş vasıtalar yüzde 13,1’le azami hisseye sahip oldu. Ardından yüzde 11’le 5 yaş ve yüzde 9,3 ile 6 yaş vasıtalar sıralandı.

Nisan ayında ikinci el online pazarda satılan vasıtaların yüzde 24,7’sini 3,4 ve 5 yaşındaki vasıtaların, yüzde 40,7’sini de 10 yaş ve üzeri vasıtalar oluşturması dikkati çekti. Bu yaş grubundaki araçların oranı nisan ayında 8,7 puan artış gösterdi.

Öte yandan, Türkiye dahil 13 ülkede günde 9 milyon online ikinci el araç datasını tarayıp inceleme eden INDICATA’nın 2016 senesinde faaliyetlerine başlayan Türkiye büroyu, 4 yıldır Türkiye ikinci el online pazarındaki milyonlarca bilgiyi tarayarak Türkiye’deki tüm marka ve modellerin anlık incelemesini sektör hissedarlarına OEM’ler, yetkili bayiler, kiralama ve leasing firmaları, bankalar, sigorta firmaları, galeriler, finans kuruluşları sunuyor.

INDICATA tarafından raporlanan mevzubahisi maliyet trendi, Türkiye’de ikinci el ticareti ile uğraşan, 40 binden fazla müessesenin ulusa sarih olan sitelerdeki duyurularının perakende maliyet hareketleri izlenerek hazırlandı.

Anadolu Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.