DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Çok Bulutlu

İçişleri’nden yeni genelge! 16-19 Mayıs arasındaki sokağa çıkma yasağına yeni istisnalar getirildi

İçişleri Bakanlığı, YKS’ye girecek olan talebelerin T.C. Kimlik Kartı müracaatlarının alınması ismine tüm popülasyon müdürlükleri 18- 19 Mayıs 2020 tarihlerinde sarih olacağını duyurdu. Bu tarihlerde popülasyon müdürlüklerine T.C. Kimlik Kartı Müracaatı için talebeler ve velisi imtihana müracaat etildiğini gösterir dokümanı takdim etmek koşuluyla caddeye çıkabilecek.

13.05.2020 20:06
274
A+
A-

İçişleri Bakanlığı 81 Şehir Valiliğine “Caddeye Çıkma Kısıtlaması” ile alakalı ek genelge gönderdi. Genelgede, koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, salgınla çabaya müteveccih bir hayli ihtiyat kararı alınarak uygulamaya geçirildiği ifade edildi.

15 ŞEHİRDE 16-19 MAYIS ARASI 4 GÜNLÜK YASAK GELMİŞTİ

Alınan önlemlerin, bulaşın yayılım süratinin düşürülmesine olan tesirinin en üst noktaya taşınabilmesi emeliyle; Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak olmak üzere toplam 15 şehrimizde 15-19 Mayıs 2020 tarihlerinde uygulanacak caddeye çıkma kısıtlamasına ait 12 Mayıs’tavaliliklere genelge sevk edildiği belirtildi.

CADDEYE ÇIKMA YASAĞINA AİT YENİ AYRICALIKLAR GELDİ

18 Mayıs tarihinde verilmesi gereken müessese ve kazanç geçici ödenti şartnamelerinin 28 Mayıs tarihine ertelenmesi ve 2019 seneyi müesseseler aidatı bildirisi, geçici ödenti bildirisi, katma kıymet aidatı bildirisi, damga aidatı bildirisi, muhtasar bildiri ve aylık prim ve hizmet bildirgelerinin de sırasıyla 27 Mayıs, 28 Mayısve 01 Haziran tarihlerinde beyan edilmek zorunda olması sebebiyle caddeye çıkma kısıtlamanın olduğu 15-19 Mayıs 2020 tarihlerinde alttaki ayrıcalıkların bakanlığın valiliklere yolladığı genelgede sarih olacak işyerleri, firma ve müesseseler ile Ayrıcalık Kapsamında Olan Şahıslar Kısmı kapsamına ilave edilmesi gereği ortaya çıktığı belirtildi.

YKS’YE GİDECEK TALEBELER 18-19 MAYIS’TA SARİH OLACAK POPÜLASYON MÜDÜRLÜKLERİNE GİDEBİLECEK

Bu kapsamda, ayrıcalık Kapsamında Olan Şahıslar Kısmı’ne, ÖSYM tarafından hakikatleştirilecek merkezi Yüksek Öğretim Müesseseleri İmtihanına YKS girecek olan talebelerin T.C. Kimlik Kartı müracaatlarının alınması ismine tüm şehir/ilçe popülasyon müdürlükleri 18- 19 Mayıs 2020 tarihlerinde sarih bulundurulacak. Caddeye çıkma kısıtlamasının olduğu 18- 19 Mayıs 2020 tarihlerinde popülasyon müdürlüklerine T.C. Kimlik Kartı Müracaatı ile hudutlu olmak üzere talebeler ve gereksinim olması halinde birliktesi ana, baba, veli veya vasisinden bir şahıs imtihana müracaat etildiğini gösterir evrakı takdim etmek koşuluyla caddeye çıkabilecek. Ayrıca popülasyon müdürlükleri tanımlanan o tarihlerde ve saatlerde hizmet vermeye devam edecek.

MUAFİYET LİSTESİ GENİŞLEDİ

Geçici Ödenti Yarıyılına Ocak-Şubat-Mart Ait Müessese ve Kazanç Geçici Ödentisi Beyanı ve Ödeme yarıyılı olduğu için, 16-17-18-19 Mayıs 2020 tarihlerinde hür muhasebeci mali müşavirler ile antlı mali müşavirler ve çalışanları Karar verilmesi halinde uygulanacak caddeye çıkma kısıtlamalarından 31 Mayıs tarihine kadar muaf olacak.

Yukarıyada belirtilen temkinlere ait Valiler/Kaymakamlar tarafından alakalı mevzuat uyarınca zorunlu kararların çabuklukla alınacak.Uygulamada rastgele bir aksaklığa alan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayan yurttaşlara Umumi Hıfzıssıhha Yasasının 282 nci maddesi gereğince yönetimsel para cezası verilmesi başta olmak üzere tersliğin gidişatına göre Yasanın alakalı maddeleri gereğince harekât yapılacak.Konusu kabahat teşkil eden tutumlara ait Türk Ceza Yasasının 195′ inci maddesi kapsamında zorunlu adli harekâtların başlatılacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.