DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Çok Bulutlu

İçişleri Bakanlığı, 9 ilde sona eren ve 15 ilde süren seyahat yasağıyla ilgili yeni bir genelge yayınladı

Son dakika: İçişleri Bakanlığı, 9 şehirde sona eren ve 15 şehirde devam eden seyahat yasağıyla alakalı yeni bir genelge yayınladı. Buna göre Adana, Denizli, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Mardin, Ordu, Şanlıurfa, Tekirdağ ve Trabzon olmak üzere toplam 9 şehirde seyahat kısıtlaması saat 24.00’dan itibaren sona erdi.

11.05.2020 23:51
201
A+
A-

İçişleri Bakanlığı 81 Şehir Valiliğine Kent Giriş – Çıkış Önlemleri Seyahat Kısıtlaması mevzulu yeni bir genelge gönderdi.

Genelge ile Adana, Denizli, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Mardin, Ordu, Şanlıurfa, Tekirdağ ve Trabzon olmak üzere toplam 9 ildeseyahat kısıtlaması bu gece 11 Mayıs saat 24.00’dan itibaren sona eriyor. Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak olmak üzere toplam 15 şehirde ise kent giriş-çıkış kısıtlaması uygulamasına devam edilecek.

GENELGEDE SOSYAL HAREKETLİLİĞİN KISITLANMASINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Bakanlığın valiliklere yolladığı genelgede, tüm Dünyada devam eden ve fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok süratli bir biçimde bulaşarak enfekte olan insan rakamını süratle çoğaldıran yeni tip koronavirüs Covid-19 salgınının, millet sıhhati açısından oluşturduğu tehlikeyi idareyebilmek ismine sosyal hareketliliği ve şahıslar arası teması eksiltmek, sosyal yalıtımı sağlamanınhayati ehemmiyet taşıdığı belirtildi.

Genelgede, aksi halde virüsün yayılımı süratlenerek hadise rakamı ve buna bağlı olarak rehabilitasyon ihtiyacı dinleyecek birey rakamını çoğaldıracağı, bu vaziyetin de cemiyet sıhhati ve kamu kumpasının ciddi biçimde bozulmasına neden olacağı ifade edildi.

DAHA EVVEL 7 ŞEHİRDE YASAK KALDIRILMIŞTI

Bakanlık, daha evvel alınan kararlar istikametinde Aydın, Antalya, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla ilerinde giriş/çıkış kısıtlamaları kaldırılarak Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak şehirlerine yapılacak tüm giriş/çıkışlar için getirilen kısıtlama uygulamasının 4 Mayıs 2020 Pazartesi günü saat 24.00’dan 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00’a kadar geçici olarak devamının kararlaştırıldığı andırdırıldı.

KABİNE TOPLANTISINDA YENİ KARARLAR ALINDI

Kent giriş-çıkış kısıtlamasına dair devam eden önlem uygulaması, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir araya gelen Cumhurbaşkanlığı Bakanlar Kurulusunda değerlendirilerek; Bilim Heyetinin teklifleri ve koronavirüsle çabada alınan tedbirler sonucunda hadise çoğalış sürati ile salgının tesirlerindeki eksilme, iyileşen hadise rakamında görülen çoğalış, yoğun bakım ve entübe hasta rakamındaki eksilme gibi pozitif büyümeler göz önüne alınarak alttaki kararlar alındığı belirtildi.

9 ŞEHİRDE YASAK KALDIRILDI, 15 ŞEHİRDE DEVAM EDİYOR

Adana, Denizli, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Mardin, Ordu, Şanlıurfa, Tekirdağ ve Trabzon şehirlerinde kent seyahat kısıtlamaları 11.05.2020 Pazartesi günü saat 24.00’dan itibaren kaldırıldı.

Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak şehirlerinde ise kent giriş-çıkış kısıtlaması uygulamasına devam edilecek.

Bu kapsamda, Valiler tarafından, Adana, Denizli, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Mardin, Ordu, Şanlıurfa, Tekirdağ ve Trabzon şehirlerimizde 03.04.2020 tarihinden itibaren devam eden kent giriş/çıkış sınırlaması temkinlerin kaldırılmasına ait alakalı mevzuatı uyarınca zorunlu kararlar çabuklukla alınacak.

15 ŞEHİRDE YASAĞA UYMAYANLARA CEZA VAR

Kent giriş/çıkış sınırlamasının devam eden 15 şehrimizde 03.04.2020 tarihli ve 6235 rakamlı Genelgemizde tanımlanan usul ve temeller çerçevesinde uygulamada rastgele bir aksaklığa alan verilmeyecek.

Alınan kararlara uymayan yurttaşlara Umumi Hıfzıssıhha Yasasının 282 nci maddesi gereğince yönetimsel para cezası verilmesi başta olmak üzere tersliğin vaziyetine göre Yasanın alakalı maddeleri gereğince operasyon yapılacak. Mevzusu kabahat teşkil eden tavırlara ait Türk Ceza Yasasının 195 inci maddesi kapsamında zorunlu adli harekâtlar başlatılacak.

Son Dakika Haberleri – Son Dakika Haber – Aktüel Haberler

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.