DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Az Bulutlu

ECB anketi: Ekonomide toparlanma yavaş ve kademeli olacak

Avrupa Merkez Bankası temenni anketine göre, 2020 seneyi için, enflasyon ve gayrisafi yurt içi hasıla gelişmesi varsayımları alt istikametli ve işsizlik varsayımları yukarıya istikametli revize edildi.

04.05.2020 14:32
122
A+
A-

Avrupa Merkez Bankası’nın ECB Profesyonel Varsayımcılar Anketi katılımcılarının senenin ikinci çeyrek bilgilerine sabrederek yaptıkları varsayımlara göre, Avro Bölgesi ekonomisi bu sene karamsar temennilerin çoğundan daha az küçülecek fakat ekonomide derlenme “yavaş” ve “kademeli” olabilecek.

ECB, Profesyonel Varsayımcılar Anketi 2020 ikinci çeyrek sonuçlarına söyledi. Buna göre, Avro Bölgesi’nde senelik harmonize enflasyon bu sene için yüzde 0,4 olarak, 2021 ve 2022 seneleri içinse sırasıyla yüzde 1,2 ve yüzde 1,4 olarak söylendi.

Bu senenin birinci çeyrek anket neticeleri ile karşılaştırıldığında, ikinci çeyrekte enflasyon varsayımında bu sene için 0,8 puanlık ve gelecek sene için 0,2 puanlık alt doğrultulu bir revize dikkati çekti. Ankette vasati uzun vadeli enflasyon hipotezleri ise yüzde 1,7’de kalarak değişmedi.

Ankete katılanların, Avro Bölgesi için gayri safi yurt içi hasıla sihrime hipotezleri 2020, 2021 ve 2022 seneleri için sırasıyla yüzde eksi 5,5, yüzde 4,3 ve yüzde 1,7 oldu. Bu çeyrekte, geçen çeyreğe göre 2020 sihrime varsayımında 6,6 puan alt doğrultulu revizyon olurken, gelecek senenin varsayımında 3,1 puanlık yukarıya doğrultulu revize görüldü. Vasati uzun vadeli gayri safi yurt içi hasıla sihrime hipotezi ise değişmeyerek yüzde 1,4’te kaldı.

Vasati işsizlik oranı hipotezleri ise ve 2020, 2021 ve 2022 seneleri için sırasıyla 1,9, 1,5, 1,1 puan yukarıya doğrultulu revize edilerek, sırasıyla yüzde 9,4, yüzde 8,9 ve yüzde 8,4 oldu. Uzun vadeli işsizlik hipotezi ise 0,4 puan yukarıya doğrultulu revize edilerek yüzde 7,7 olarak söylendi.

ECB’nin söylemesinde, koronavirüs Kovid-19 salgınının ve dağılmasını önlemek için alınan ihtiyatların enflasyon, sihrime ve işsizlik hipotezleri üzerinde ehemmiyetli bir tesire sahip olduğu belirtilerek, ankete katılanların çoğunluğunun, rastgele bir banalleşmenin kademeli olacağını ve üçüncü çeyreğe kadar muhtemelen olağana dönülemeyeceğini belirttiği aktarıldı.

ECB’nin Profesyonel Varsayımcılar Anketi 31 Mart-7 Nisan tarihlerinde yapıldı ve araştırmaya 57 profesyonel katıldı.

Ekonomistlerin hipotezleri, para siyaset yapıcıları tarafından yakından takip edilirken, para siyasetinin oluşturulmasında ehemmiyetli bir etken olarak görülüyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.