DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Kuvvetli Sağanak

Dünyada sadece 3 tane var! Türkiye’deki Karantina Adası’nın restorasyonu için ihale açıldı

Türkiye Sınır ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, salgın hastalıklarla çaba merkezine dönüştürülen Urla’ya bağlı Karantina Adası’ndaki 16 yapının onarımı için ihale açtı. İsme, dünyadaki patentli 3 karantina adasından biri olarak öne çıkıyor.

16.05.2020 13:36
182
A+
A-

Türkiye Sınır ve Sahiller Sıhhat Genel Müdürlüğü, 155 sene evvel salgın hastalıklarla çaba merkezine dönüştürülen, Tümörle‘ya bağlı Karantina Adası‘ndaki 16 yapının onarımı için ihale açtı. 323 bin metrekarelik bir alana sahip olan isme, dünyada patent edilmiş 3 karantina adasından biri olarak öğreniliyor. Osmanlı yarıyılında Fransızlara yaptırılan isme, günümüze kadar değişik yarıyıllarda gereksinim dinlendiği zaman kullanılmış.

16 YAPI İÇİN İHALE AÇILDI

Türkiye Sınır ve Sahiller Sıhhat Genel Müdürlüğü, karantinaların yine cemiyet hayatında yerini almaya başladığı bir yarıyılda Karantina Adası’ndaki 16 yapının onarımı için ihale açtı. 8 Mayıs’ta onay verilen, 13 Mayıs’ta duyuru bülteni yapılan onarım ihalesi 16 Haziran 2020 tarihinde yapılacak. Duyuru ilanına göre, İzmir’in Tümörle İlçesine bağlı, 1. derece arkeolojik sit alanı olan Tümörle Karantina Adası’ndaki Büyük Tahaffuzhane Binası ve Minik Tahaffuzhane Binası, 1. grup kültür varlığı olarak patentli, öbürleri 2. grup kültür varlığı olarak patentli olmak üzere, toplam 16 adet yapının reeline uygun olarak onarımı yapılacak.

İSME, 323 BİN METREKARE BÜYÜKLÜĞÜNDE

Onarım ihale dosyasında yer alan rölöve raporunda, Karantina Adası’ndaki istasyonla alakalı şu bilgi yer alıyor: “Onarım projesi çerçevesinde ele alınan Kültür Varlığı Olarak Patentli On Altı Adet Yapı, İzmir’in Tümörle ilçesine bağlı Karantina Adası’nda bulunmaktadır. İki tepenin sentezinden oluşan Tümörle’nın kuzeyindeki Karantina Adası, 323 bin metrekare surat ölçümüne sahiptir. Patentli yapılar, güneybatı doğrultudaki İskele ile iletişimli Büyük Tahaffuzhane Binası ile öbür hizmet binalarından ibarettir. Yapılar, adanın batısı ve güneybatısı ile doğu ve güneydoğu istikametine konumlanmıştır.”

OSMANLI YARIYILINDA YAPTIRILMIŞ

Tahaffuzhane Binaları Osmanlı İmparatorluğu yarıyılında, 1865 senesinde Fransızlara inşa ettirilen isme ile alakalı olarak söylenen öbür bilgiler ise şu biçimde: “Tasarım ve uygulamada Fransız mimarlar aktif olmuş; sistemin kurulması için zorunlu tüm donanımlar ve öbür hizmet mekanları ile dünyada misali az görülen bir yapı topluluğu inşa edilmiştir. Milli ve beynelmilel yasalarla oluşturulan Tümörle Karantina Adası, dünyadaki patentli üç adet Karantina Adası’ndan biridir. Dünyadaki öbür yerler, Amerika Birleşik Devletleri’nin Elisa Adası ile Hırvatistan Dubrovnik’te bulunan Karantina Adası’dır. Tahaffuzhane; sefer sırasında, yolcu ve çalışanların arasında bulaşıcı hastalık görülen gemilerin karantina müddetlerini geçirmeleri, zorunlu sıhhat tedbirlerinin alınması ve hastaların iyileştirilmeleri için büyük limanlara yakın kıyılara kurulmuş sıhhat kuruluşu olarak belirlemektedir.”

150 SENE HİZMET VERDİ

Stratejik ehemmiyete sahip Tümörle Karantina Adası rapora göre, ticaret ve yolcu gemileri ile özellikle kuzey hac yolu için Anadolu, Rumeli, Bosna ve Rusya’ya gidip gelen hacılar için düşünülmüş bir konumdaydı. Tahaffuzhane, mümkün bir hastalık vaziyetinde salgınlar ve vefatların çoğalmasını yasaklamak için inşa edilmiştir. Karantina Adası, ölümcül hastalıkların kolera, veba, karahumma, tifüs, çiçek, sarıhumma ve kirli humma gibi Osmanlı topraklarına girişini önleyerek, Anadolu insanının sıhhatini gözetmede ehemmiyetli bir misyon üstlenmiştir. Takribî 150 sene süresince hizmet veren Tümörle Karantina Adası, 1950 senesine kadar işlevini sürdürmüştür.

KORE GAZİLERİ İÇİN DE KULLANILDI

Raporda yer alan son bilgiler ise şu cümlerle aktarılmış: “Karantina adasının, Kore gazileri için kullanıldığı ve Kıbrıs Barış Harekatı’nda da hazır bulundurulduğu söylenmektedir. Tümörle Karantina Adası üzerine 1955 senesinde Karantina Sağlık Kurumu yapılmıştır. 1986-2014 seneleri arasında Tümörle Devlet Sağlık Kurumu olarak hizmet vermiştir. Adada bu yarıyılda iki ayrı kullanım bulunmaktadır. Birincisi adanın doğusunda konumlanan Devlet Sağlık Kurumu Binası’dır. 250 yatak kapasiteli ana yapı ve müştemilatların yanı gizeme adanın orta noktasında 30 yatak kapasiteli bir ek yapı daha bulunmaktadır. İkinci kullanım da Sınır ve Sahiller Sıhhat Genel Müdürlüğü bünyesindeki kullanımlardır.”

Kaynak: DHA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.