DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Sağanak Yağışlı

Dünyada 10 kişiden 8’i temassız ödemeyi tercih ediyor

Temassız ödemeler, 2020’nin ilk çeyreğinde küresel bazda yüzde 40 çoğalış gösterdi.

04.05.2020 14:15
136
A+
A-

Mastercard araştırmasına göre, dünya genelinde 10 bireyden 8’i temassız ödemeyi seçim ediyor.

Mastercard’dan yapılan söylemeye göre, fiziksel mesafenin daha ehemmiyetli olduğu bu yarıyılda, hijyen, basitlik ve sürat gibi özellikler temassız ödeme harekâtlarına alakayı artırdı.

Mastercard’ın 19 ülkede 17 binden fazla şahıs üzerinde yaptığı araştırmaya göre, esas gereksinim alışverişlerinde temassız ödemeyi seçim edenlerin rakamı süratle çoğalıyor.

Şubat-mart yarıyılında her 10 bireyden 8’i temassız ödemeyi seçim ederken, bu yarıyılda süpermarket kasalarında hakikatleştirilen temassız operasyonlar, tüm kartlı ödemelere göre 2 kat fazla arkasıydı.

TEMASSIZ KARTLAR CÜZDANIN EN ÜSTÜNDE TAŞIYOR

Sağlığını gözetmek amacıya sosyal yalıtım kaidelerine uyan harcayıcılar, ödeme operasyonunu da en süratli ve muhtemel olan en az temasla tamamlamak istiyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 46’sı temassız özellikli kartlarını cüzdanlarının en üstüne taşıdığını belirtirken, 35 yaş altında bu oran yüzde 52’ye kadar çıkıyor.

Nakit paralardaki hijyen evhamlarına bağlı olarak, kartlı ödemelerde hacim çoğalmaya devam ediyor. Bu çoğalışta, ödeme operasyonunun süratli biçimde bitirilmesi de tesirli oluyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 82’si, temassız ödemenin 10 kat daha süratli bitirildiğini ve böylece mağazalardan daha süratli çıkmaya olanak verdiğini düşünüyor.

Öte yandan, araştırmaya katılanların yüzde 74’ü bundan sonraki yarıyılda da temassız harekâtları kullanmaya devam edeceğini belirtiyor.

TEMASSIZ ÖDEMELER YÜZDE 40 ARKASIYDI


Mastercard bilgilerine göre, temassız ödemeler, 2020’nin ilk çeyreğinde küresel bazda yüzde 40 çoğalış gösterdi.

Temassız alışverişlerin yüzde 80’ini 25 dolar altındaki operasyonlar oluşturuyor ve bu sayı, nakitle ödenecek ölçülerin temassız ödeme ile yapıldığını gösteriyor.

Türkiye’de ise temassız ödemelerde 250 TL’ye kadar alışverişler parolasız ve süratli bir biçimde bitirilebiliyor.

Coğrafi dağılıma bakıldığında ise, şubat-mart aylarında Asya-Pasifik ülkelerindeki market alışverişlerinde temassız ödemeler temaslı operasyonlara göre 2,5 kat çoğalırken, 2019’un son çeyreğine oranla da 4 kattan fazla yükseldi.

Orta Doğu ve Afrika genelinde, temassız operasyonlar, öteki ödeme usullerine göre yeniden 4 kat fazla gelişti. Birleşik Arap Emirlikleri’nde mart ayında yapılan temassız ödemeler, hem bir sene evveline göre toplam harekât rakamında hem de surat surata alışverişlerde yüzde 100’den fazla çoğalış kaydoldu.

ABD’de de mart ayında yapılan harekâtlarda bir sene evveline göre yüzde 100’ü aşkın çoğalış görüldü.

Kuzey Amerika’daki temassız operasyonlar, öteki ödeme usullerine göre 3 kat çoğalış gösterdi.

“TEMASSIZ HAREKÂTLARIN PEK ÇOK ALANA DAĞILACAĞINI ÖNGÖRÜYORUZ”

Söylemede görüşlerine yer verilen Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, temassız harekâtların özellikle surat surata harekâtlarda harcayıcılara daha hijyenik, süratli ve tehlikesiz bir ödeme imkânı sunduğunu, bugünlerde öne çıkan fiziksel mesafenin korunmasına da olanak sağladığını belirtti.

Giderekmesi değişik olsa da dünya genelinde harcayıcılarda aynı meyilleri gördüklerini aktaran Çağlayan, şunları kaydoldu:

“Türkiye’de de marketlerde kredi kartlı alışverişlerde, harcayıcıların yüzde 60’tan aşırısı temassız ödemeyi seçim ediyor. Bu yarıyılda ivmelenen temassız ödeme alışkanlığının bundan sonraki yarıyılda da çoğalmasını bekliyoruz. Temassız harekâtların yakın zamanda toplu taşıma, perakende ve mazot gibi pek çok alana dağılacağını öngörüyoruz.”

Anadolu Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.