DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu

Dünya Bankası Türkiye Direktörü’nden krizden çıkış yolu

Bir web seminer aktifliğine katılan Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Tano Kouame, krizden çıkış için salgın hakimiyet ihtiyatları ile ekonomik tedbirlerin eşgüdüm içinde uygulanması gerektiğini kaydoldu.

03.05.2020 14:00
166
A+
A-

Beynelmilel Yatırımcılar Derneği’nin YASED aza ve hissedarlarının COVID-19 ile çabada kumpaslı bilgi ve tecrübe paylaşımı için başlattığı ve bugüne kadar sekiz defa hakikatleştirilen online faallik çabuksu YASED United’ın davetliyi Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Tano Kouame oldu. Web seminerinde küresel pandeminin Türkiye ekonomisi üzerindeki mevcut ve potansiyel tesirlerinin yanı gizeme koronavirüs ile çabada ve sonrasında Türkiye’nin uygulaması gereken ekonomik önlemler konuşuldu.

YASED’in web seminerinde konuşan Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Tano, “Bu kriz, küresel yayılımının sürati ve ebatları bakımından eskiki hiçbir krize benzemiyor. Başka bir hayli ülkede olduğu gibi, Türkiye’de de ilk göstergeler krizin ekonomik tesirinin derin ve yaygın olacağına işaret ediyor. Bu gidişat, pandemi çarpığını düzleştirmeye ve insanların yaşamlarını kurtarmaya müteveccih salgın hakimiyet temkinlerini özellikle insan anaparasının ve istihdamın, finansal sektörün, tedarik zincirlerinin ve yapıma dönük varlıkların korunması üzerinde odaklanarak krizin ekonomik tesirlerini gevşetmeye müteveccih temkinler ile birleştiren mert ve eşgüdümlü bir biçimde hareket etmeyi gerektirmektedir. Krizden çıkışı desteklemek için bunların hepsine gereksinim dinlenecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

“KRİZ YÖNETİMİ GELECEĞİN KAZANANLARINI BELİRLEYECEK”

Son derece bereketli bir web semineri hakikatleştirdiklerini belirten YASED Başkanı Ayşem Sargın, Türkiye’nin yanı gizeme dünyanın pek çok bölgesini izleyen bir ekonomist olan Kouame’nin küresel pandemi sürecinde Türkiye ekonomisine dair verdiği bilgilerin kendileri için son derece kıymetli olduğunu ifade etti. İçinde bulunduğumuz bu krizin ekonomik anlamda uzun vadeli bir cılızlığa dönüşebileceğini ancak küresel tedarik zincirlerine entegrasyonu yüksek olan ve dijitalleşmeyi benimsemiş ülkelerin krizden en az hasarla ve ilerisi için de ehemmiyetli avantajlarla çıkacağını vurgulayan Sargın, “Bu kriz bize, YASED olarak, evvelki yarıyılda da devamlı altını çizdiğimiz iki ehemmiyetli mevzu olan; küresel tedarik zincirlerine iyi entegre olma ve rekabet eforunu dijitalleşme ile artırmanın, ülkelerin ve firmaların galibiyeti için ne kadar kritik olduğunu bir defa daha gösterdi.” dedi.

Ülkelerin bu krizi nasıl idarediklerinin geleceğin kazananlarını tanımlayacağını belirten Sargın, “Türkiye kriz idaresini sanayi sektöründe zaferle uygulayabilirse ve tehlikesiz kaynak ülke olarak konumlanabilirse, dünyanın tedarik zinciri çeşitlendirmesine gittiği kriz sonrası yarıyılda, kendine yeni sihrime alanları yaratabilir. Belirsizliklerin yüksek olduğu bu yarıyılda, ekonomide alınan temkinlerle iç ve dış piyasada uzun vadeli güven kuruluş edebilmek ve temennileri doğru idareyebilmek çok ehemmiyetli. Ara mülkü tedarikçilerimizin çeşitlendirmesi, lojistik seçeneklerin yaratılması ve mahsul gamımızın yeni fırsatları değerlendirecek biçimde genişletilmesi, küresel tedarik zincirinden aldığımız hisseyi çoğaldırmamız için ehemmiyetli adımlardan kimileri” biçiminde konuştu.

“DİJİTALLEŞME LOKOMOTİF VAZİFEYİ GÖRECEK”

Dijitalleşmenin ehemmiyetine de vurgu yapan Sargın, “Kriz sonrası yarıyılda Türkiye ekonomisinin süratli bir biçimde canlanmasında lokomotif rol oynayacak etkenlerin başında dijitalleşme gelecek” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin kriz süresi ve sonrasında bu mevzuya daha süratli bir biçimde odaklanmasının çok ehemmiyetli olduğunu kaydolan Sargın, “Dijital mutasyon için; tedarikçi ekosisteminin ve imalat sanayi ile iş birliği mekanizmalarının geliştirilmesi, işletmelere daha erken evrede katkı sağlayan ve daha süratli netice veren yeni jenerasyon yardım kolilerinin hazırlanması ve en ehemmiyetli anaparamız olan insan kaynağımızın yetkinliklerinin geliştirilmesi gibi mevzular öncelik haline gelmeli” biçiminde konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.