DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Çok Bulutlu

Dicle Üniversitesinde Covid-19 hasta sayısında düşüş

Dicle Üniversitesinde Covid-19 hasta rakamında düşüş Dicle Üniversitesi pandemi sağlık kurumu olan Kalp Sağlık Kurumunda korona virüs hasta rakamında düşüş yaşandığı belirtildi.

14.05.2020 15:45
181
A+
A-

Dicle Üniversitesinde Covid-19 hasta rakamında düşüş

DİYARBAKIR – Dicle Üniversitesi pandemi hastanesi olan Kalp Sağlık Kurumunda korona virüs hasta rakamında düşüş yaşandığı belirtildi. Başhekim Prof. Dr. Ali Kemal Kadiroğlu, “Bugüne kadar sağlık kurumumuza bin 200’ün üzerinde hasta müracaatı oldu. Bunların 450’sinden aşırısı yatırılarak rehabilitasyon gördü. ve bunların çok büyük bir oranı şifa ile taburcu edildi” dedi.

Çin’in Wuhan şehrinde çıkan ve kısa zamanda tüm dünyayı tesiri altına alan korona virüs ile gayret devam ediyor. Türkiye’de her gün hadise rakamında eksilme seyri devam ederken, iyileşen hasta rakamında yükseliş devam etmek. Mart ayı itibariyle Dicle Üniversitesi Sağlık Kurumuları, Kalp Hastanesi pandemi kısmı olarak hizmet vermeye başladı. Başhekim Prof. Dr. Ali Kemal Kadiroğlu, şimdiye dek bin 200’ün üzerinde hastalandığını, bunların büyük çoğunluğunun şifa ile ufaladığını belirtirken, 13 sıhhat personelinin de Covid-19 rehabilitasyonu görüp sıhhatlerine kavuşup vazifelerinin başına döndüklerini dile getirdi.

“450’sinden aşırısı yatırılarak rehabilitasyon gördü”

Dicle Üniversite Sağlık Kurumular Başhekimi Prof. Dr. Ali Kemal Kadiroğlu, Aralık 2019’da Çin’nin Wuhan eyaletinde başlayan Covid-19 pandemisini dinlemeleriyle beraber sağlık kurumu idare heyeti olarak bu mevzuda pandemi buluşması yaptıklarını söyledi. Buluşmayla beraber zorunlu temkinlerini aldıklarını aktaran Prof. Dr. Kadiroğlu, “Bununla birlikte Mart ayı itibariyle hasta kabulüne başladık. Kalp sağlık kurumumuzu pandemi hastanesi olarak dizayn ettik. Burada akademisyenlerimizi, asistanlarımızı, hemşirelerimizi ve yeniden teşhisle alakalı olarak laboratuvarlarımızı röntgen teknikerlerini, akademisyenlerini görevlendirdik. Ayrıca orada Covid-19 hastalarına müteveccih bir grip polikliniği açtık. Yeniden sağlık kurumu çalışanlarımızdan bu cinsten şikayetleri olanlar içinde iş yeri doktorluğu polikliniği kurduk. ve gelen hastalarımızın ve çalışanlarımızın numunelerini orada aldık. Bugüne kadar sağlık kurumumuza bin 200’ün üzerinde hasta müracaatı oldu. Bunların 450’sinden aşırısı yatırılarak rehabilitasyon gördü. ve bunların çok büyük bir oranda şifa ile taburcu edildi. Tabi bu galibiyetli neticenin elde edilmesinde akademisyenlerimizin, Sıhhat Bakanlığı Bilim Heyetinin oluşturduğu algoritmaları tüm detaylarıyla yetersizsiz bir biçimde uygulanmaları ve hasta takibini, rehabilitasyonunu günlük olarak muvaffak olalı bir biçimde yapmalarına borçluyuz. Test neticeyi pozitif çıkan hastalarımızı kendisiyle temasta olabilecek şahısları izini sürme ve temaslarını tanımlama ismine yeniden pandemi sağlık kurumumuzda filyasyon takımını kurduk” dedi.

“13 sıhhat çalışanımızda hadise oldu”

Bugün itibariyle sağlık kurumunun yoğun bakımında 3 hastalarının uyumakta olduğunu kaydolan Prof. Dr. Ali Kemal Kadiroğlu, laflarına şöyle devam etti:

“Bu 3 hastamızdan entübeli olan yoktur. Bunun dışında pediatrik hasta grubunda 6 pozitif hasta vardır. Yetişkin covid muayenehanesinde ise 8 pozitif, 3 olumsuz hasta vardır. Bunlarında genel vaziyeti istikrarlıdır. 400 üzeri hastayı taburcu etmişiz. Sıhhat çalışanı olarak bizde 13 çalışanımızda hadise oldu. Lakin bunların hiç biri sağlık kurumu bünyesinde çalışırken Covid-19 teşhisi konulmuş şahıslar değil. Bunların tamamı cemiyet orijinli test neticeyi pozitif olan çalışanlarımızdır. Hepsi de sıhhatlerine kavuştular. Hepsi de şuan vazifelerinin başındalar. Bilim heyetimizin önermiş olduğu bir, dışarıda maske kullanımı. İkincisi, sosyal mesafenin korunması. Üç, ellerin sık sık yıkanması. Dört, kalabalık civarlarda bulunulmaması gibi çok ehemmiyetli temkinlerin aksatılmadan en az Temmuz Ayı’nın sonuna kadar devam ettirilmesi gerektiğine inanıyorum. Korona virüs ailesinden yeni tip korona virüs çok bulaştırıcı bir virüstür. Şakası yoktur. Şayet siz ihtiyat almazsanız asla bağışlamaktadır. Dolayısıyla biz eforumuzu nereden alıyoruz, temkinlerimizden alıyoruz.”

Kaynak: İHA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.