DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Gök Gürültülü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan koronavirüs aşısı açıklaması: Tüm insanlığın ortak malı olmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği Komiteyi liderliğinde tertip edilen “Koronavirüs Küresel Mukabele Beynelmilel Vaat Faalliği”ne video ileti gönderdi. Koronavirüs aşısının tüm insanlığın ortak mülkü olması gerektiğini belirten Erdoğan, “Aşı geliştirme gayretlerine müteveccih parasal katkımızı 23 Mayıs’a kadar söyleyeceğiz” dedi.

04.05.2020 18:49
127
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüsle Kovid-19 gayret kapsamında Türkiye’nin ulusal faaliyetlerinin yanı gizeme teşhis, rehabilitasyon ve aşı geliştirilmesi güzergahındaki küresel mücadeleleri de desteklediğini belirterek, “Kovid-19 aşısı tüm insanlığın ortak mülkü olmalıdır. Bu bakımdan üretilecek aşıya küresel ulaşımın garanti altına alınması ve ‘kimsenin geride vazgeçilmemesi’ ilkesinin itinayla uygulanması son derece ehemmiyetlidir.” dedi.

Erdoğan, Avrupa Birliği AB Kurulu liderliğinde tertip edilen “Koronavirüs Küresel Mukabele Beynelmilel Vaat Faalliği”ne video ileti gönderdi.

Kabine Buluşması sebebiyle buluşmaya katılamadığını dile getiren Erdoğan, “Ancak mevzuya verdiğim önem çerçevesinde sizlere bu video kaydı aracılığıyla seslenme fırsatını tutmaktan büyük bir bahtiyarlık dinliyorum.” ifadesini kullandı.

“3 HAFTA İÇERİSİNDE PANDEMİ SAĞLIK KURUMULARINI HİZMETE ALIYORUZ”

Salgında yaşamını kaybeden yurttaşlar için taziyelerini sunan, rehabilitasyonu sürenlere acil şifalar dileyen Erdoğan, “Şu ana kadar kent sağlık kurumularına yaptığımız yatırımlar, salgınla çabada bize çok ehemmiyetli avantajlar sağlamıştır. Sıhhat sistemimiz ve altyapı yatırımlarımız eforlu olmasına karşın, İstanbul’da 3 ayrı noktada 2 bin 100 yatak kapasiteli, her türlü teçhizata sahip yeni salgın sağlık kurumularının inşaatına başladık. Bu sağlık kurumuları 3 hafta içerisinde tamamlayıp hizmete alıyoruz.” diye konuştu.

“GEREKSİZ TEKERRÜRLERE İZİN VERİLMEMESİ, MAKSADA ERİŞMEMİZİ KOLAYLAŞTIRACAK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs salgınının, yalnızca sıhhat krizi olmaktan çıktığını politik, ekonomik ve sosyal ebatları olan eşsiz bir küresel sınava dönüştüğünü belirterek, şunları söyledi:

“Bu salgın bize, dillerimiz, dinlerimiz değişik olsa da mukadderatımızın ortak olduğunu andırdırmıştır. Türkiye olarak bu kavrayışla bugüne kadar 57 ülkeye tıbbi malzeme yardımı sağladık. Maskeden solunum makinesine kadar bu süreçte lüzum dinlenen kritik sıhhat malzemelerinin tedarikinde de emin ortak olmaya devam ediyoruz. İhtimallerimizle birlikte ülkemizin virüsle çabadaki deneyimlerini de arkadaşlarımızla paylaşıyoruz. Virüsün ortadan kaldırılması için en tesirli taşıtın aşı olduğu görülüyor. Ulusal faaliyetlerimizin yanı gizeme teşhis, rehabilitasyon ve aşı geliştirilmesi güzergahındaki küresel mücadeleleri de destekliyoruz. 26 Mart’ta kabul ettiğimiz G-20 Bildirgesi’nde aşının süratlice geliştirilmesi için kaynak sağlama vaadinde bulunmuştuk.

“AŞI ÇALIŞMALARINA MÜTEVECCİH PARASAL KATKIMIZI 23 MAYIS’A KADAR AÇIKLAYACAĞIZ”

Bugünkü ‘Koronavirüs Küresel Mukabele’ vaat faalliğinin parçası olmayı da bu sebeple vazife addettik. Çalışmalarda afaki tekerrürlere ve bürokrasiye izin verilmemesi, maksada erişmemizi basitleştirecektir. Kovid-19 aşısı tüm insanlığın ortak mülkü olmalıdır. Bu bakımdan üretilecek aşıya küresel ulaşımın garanti altına alınması ve ‘kimsenin geride vazgeçilmemesi’ ilkesinin itinayla uygulanması son derece ehemmiyetlidir. Aşı geliştirme gayretlerine müteveccih parasal katkımızı tanımlarken tüm bu hususları dikkate alacağız. Değerlendirmeler akabinde tespit edeceğimiz tutarı ise 23 Mayıs’a kadar duyuru edeceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, laflarının sonunda aktifliğin kastına erişerek dünya için hayırlara vesile olmasını beklenti ederek, katkısı olan tüm müessese, kuruluş ve hissedarlara teşekkür etti.

İngilizce altyazılı olarak yayımlanan video iletide, yeni açılan kent sağlık kurumuları ve inşası devam eden salgın sağlık kurumularının görüntülerine de yer verildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.