DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Parçalı Bulutlu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tıbbi takviye malzemeleriyle beraber Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump’a bir mektup da gönderdi

Türkiye’nin Amerika’ya gönderdiği koronavirüs yardımının yanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump’a yazdığı mektup da yer aldı. Erdoğan, mektubunda ABD Kongresi ve ABD basının da bu dayanışmanın önemini kavrayabilmesine vurgu yaptı.

29.04.2020 09:43
167
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs salgınına karşı Amerika Birleşik Devletlerine giden destek malzemeleriyle beraber Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump’a mektup gönderdi. Mektupta Cumhurbaşkanı’nın “Umuyorum ki, önümüzdeki yarıyılda, Kurultay ve Amerika Birleşik Devletleri medyayı da, salgın sırasında sergilediğimiz bu dayanışmanın da tesiriyle, ilişkilerimizin stratejik ehemmiyetini daha iyi anlayacak ve ortak meselelerimizle ortak çabamızın gerektirdiği kavrayış içinde hareket edecektir” ifadeleri yer aldı.

Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri ilişkilerinin geleceğine dair ifadelerin de yer aldığı mektupta şu biçimde:

“GELECEĞE ÇOK DAHA EFORLU İLERLEYECEĞİZ”

“Sayın Başkan, Kıymetli Arkadaşım,

Küresel ölçekte bir kriz yaratmış olan Kovid-19 salgınının ülkelerimizde ve dünyamızda yol açtığı denemelere karşı sizinle sürdürmekte olduğumuz iş birliğine büyük ehemmiyet atfettiğimi öğreniyorsunuz. Kovid-19’u ortak gayretlerimizle yeneceğimize güveniyor, bu krizle gayretten edindiğimiz dersler ve geliştirdiğimiz yeni ihtimallerle kamu sıhhati alanında geleceğe çok daha eforlu ilerleyeceğimize inanıyorum.

Bu çerçevede Amerika Birleşik Devletlerindeki salgını hakimiyet altına almak emeliyle verdiğiniz kararlı gayreti takdirle izliyor, aldığınız önlemler sayesinde olay rakamlarında alt güzergahlı bir meyil elde ederek klasikleşme güzergahında ilk adımları atmaya başlamanızdan büyük memnuniyet dinliyorum. Amerikan milletinin bu yarıyılda da lüzumlu dirayeti sergileyerek, hepimizi derinden deneyen bu krizi en kısa müddette geride vazgeçeceğinden kuşku dinlemiyoruz.

“YOLLADIĞIMIZ BU YARDIMLA YURTTAŞLARINIZIN EN KISA MÜDDETTE SIHHATİNE KAVUŞMASINI DİLİYORUM”

Bu süreçte, gerek salgınla gayretin gerektirdiği esas gereksinimlerin karşılanmasında gerek klasikleşme sürecinde, ülkemin, Amerika Birleşik Devletlerinin emin ve eforlu bir ortağı olarak, her türlü dayanışmayı sergilemeye devam edeceğine emin olabilirsiniz. Nitekim, daha evvel ihracatına izin verdiğimiz malzemelere ilaveten, bu kez de Hava Güçlerimize ait bir uçakla, Amerikan milletinin acil lüzum dinlediği tıbbi malzemelerden oluşan bir desteği bugün Amerika Birleşik Devletlerine yolluyoruz. Yolladığımız bu ağırbaşlı desteğin salgınla çabanıza takviye olmasını ve hastalığa tutulan yurttaşlarınızın en kısa müddette sıhhatine kavuşmasına katkı sağlamasını diliyorum.

“SALGIN SONRASI İŞ BİRLİĞİMİZİN DEVAM ETMESİNİN VERİMLİ OLACAĞINA İNANIYORUM”

Kıymetli Arkadaşım,

Salgın sonrası süreçte de bu iş birliğimizin devam etmesinin ve başta beynelmilel ekonominin yine sıhhatine kavuşturulması olmak üzere, küresel kumpasın gerektirdiği reform ve tertip etmelerin yaşama geçirilmesinde de yakın eşgüdüm ve ortaklık içinde hareket etmemizin son derece ehemmiyetli ve verimli olacağına inanıyorum. Bu mevzudaki fikir ve tekliflerimizi en kısa müddette karşılıklı olarak paylaşabilmeyi ümit ediyorum.

“UMUYORUM KURULTAY VE Amerika Birleşik Devletleri MEDYAYI DA BU DAYANIŞMANIN EHEMMİYETİNİ KAVRAYACAKTIR”

Aynı biçimde, salgın vesilesiyle daha da kuvvetlenen ve çeşitlenen iş birliğimizin yarattığı pozitif etraftan, Türk-Amerikan ikili ilişkilerini her alanda ilerletmek ve başta 100 milyar dolar ticaret maksadımız olmak üzere, ülkelerimizin sahip olduğu potansiyeli en faal biçimde yaşama geçirmek için de istifade etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Nitekim, Suriye ve Libya başta olmak üzere, bölgemizdeki son büyümeler, Türk-Amerika Birleşik Devletleri ittifakının ve iş birliğinin en eforlu biçimde sürdürülmesinin ne kadar ehemmiyetli olduğunu bir kere daha göstermiştir. Umuyorum ki, önümüzdeki yarıyılda, Kurultay ve Amerika Birleşik Devletleri medyayı da, salgın sırasında sergilediğimiz bu dayanışmanın da tesiriyle, ilişkilerimizin stratejik ehemmiyetini daha iyi anlayacak ve ortak meselelerimizle ortak çabamızın gerektirdiği kavrayış içinde hareket edecektir.

“TAZİYELERİMİ TEKRARLIYORUM”

Bu vesileyle, Amerika Birleşik Devletlerinde Kovid-19’dan dolayı yaşamını kaybeden yurttaşlarınız için başta onların yakınları olmak üzere, arkadaş ve bağlaşık Amerikan milletine, ülkem ve Ulusum adını taziyelerimi tekrarlıyor; beraber galibiyetle sonlandıracağımız bu gayrette yakın iş birliğimizin devamı dileğiyle içten sevgi ve selamlarımı iletiyorum.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.