DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Az Bulutlu

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonundan Dünya Ebeler Günü mesajı

Birleşmiş Milletler Popülasyon Fonu UNFPA I·cra Direkto¨ru¨ Dr. Natalia Kanem, “Tu¨m ebelerin c¸abalarını ve emeklerini alkıs¸lıyoruz ve ebeleri Kovid-19’dan gözetebilmek emeliyle milli hu¨ku¨metlerle c¸alıs¸arak kendilerinin yanında durmaya so¨z veriyoruz.

05.05.2020 13:19
164
A+
A-

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu UNFPA I·cra Direkto¨ru¨ Dr. Natalia Kanem, “Tu¨m ebelerin c¸abalarını ve emeklerini alkıs¸lıyoruz ve ebeleri Kovid-19’dan gözetebilmek emeliyle milli hu¨ku¨metlerle c¸alıs¸arak kendilerinin yanında durmaya so¨z veriyoruz.” ifadesini kullandı.

Kanem, 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü dolayısıyla yaptığı söylemede, yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgını yaşanan pek c¸ok u¨lkede, ebelerin kis¸isel gözetici teçhizat KKE eksikligˆi ve beceriksiz dayanak sebebiyle hasta olduğunu ya da yaşamlarını kaybettiğini ifade etti.

Ebelerin c¸abalarını takdir etmek ic¸in harekete gec¸ilmesi gerektiğini vurgulayan Kanem, Kovid-19 ile mu¨cadele edilen yarıyılda da hamilelik ve doğum süreçlerinin devam etmesi sebebiyle ebelerin de çalışmayı sürdürdüğünü belirtti.

Tu¨rkiye’de 57 bin ebenin vazife yaptığını kaydolan Kanem, “Ebeler, her sene yaklas¸ık 1,2 milyondan fazla dogˆuma desteklediyor. S¸u anda yaklas¸ık 4 bin ebe de Sagˆlık Bakanlıgˆının filyasyon takımlarında, Kovid-19 hadise takibinde faal rol alıyor.” ifadelerini kullandı.

Kanem, şunları kaydoldu:

“UNFPA olarak tu¨m ebelerin c¸abalarını ve emeklerini alkıs¸lıyoruz ve ebeleri Kovid-19’dan gözetebilmek emeliyle milli hu¨ku¨metlerle c¸alıs¸arak kendilerinin yanında durmaya so¨z veriyoruz. Karantinada olanlar da dahil olmak u¨zere, hamile ve emziren bayanların ihtiyac¸ dinledikleri bakıma gereken zamanda eris¸ebilmeleri ic¸in c¸aba sarf ediyor ve du¨nya c¸apında Kovid-19 mu¨dahalesinin o¨n saflarında mu¨cadele eden ebeleri destekliyoruz.”

Beynelmilel Hems¸ireler ve Ebeler Seneyi olan 2020’de bazı adımların atılması gerektiğini vurgulayan Kanem, “Bu kapsamda, anne ve yenidogˆan o¨lu¨mlerinin eksiltilmesinde ebelerin tas¸ıdıgˆı hayati rol, takdir edilmeli. Ebelerin bas¸arıları ve u¨reme, anne ve yenidogˆan sagˆlıgˆını iyiles¸tirmeye yo¨nelik sagˆladıkları katkılar şereflendirilmeli. Ebelerin, Kovid-19’la mu¨cadelede o¨n safta savas¸an sagˆlık c¸alıs¸anları olarak kendileriyle onur dinlemeleri sagˆlanmalı. Ebelerin es¸siz profesyoneller olarak tanınması ve kendilerine gereken kaynakların sunulması mevzusunda siyaset yapıcıları tes¸vik edilmeli. Ebeligˆe yatırım yapılmalı.” tekliflerinde bulundu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.