DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Sağanak Yağışlı

Bilinçsiz ağrı kesici kullanımı sağlığı tehdit ediyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Abonesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Serdar Kesikburun, şuursuz kullanılan sızı kesicilerin ciddi yan tesirleri olabildiğini belirterek, “Hangi ilacın, hangi dozda ve ne kadar vakitte kullanılacağı hekim önerisi ile tanımlanmalıdır.

18.05.2020 15:12
198
A+
A-

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Azası Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Serdar Kesikburun, şuursuz kullanılan sızı kesicilerin ciddi yan tesirleri olabildiğini belirterek, “Hangi ilacın, hangi dozda ve ne kadar müddette kullanılacağı hekim nasihati ile tanımlanmalıdır. Aksi halde mide ülseri, kalp krizi tehlikesinde çoğalış ve böbrek yetmezliği gibi ciddi istenmeyen tesirleri görülebilir.” ihtarında bulundu.

Kesikburun, sızı kesicilerin doğru kullanımına ait Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı söylemede, bu grup ilaçların adale ve eklemler başta olmak üzere bedenin değişik bölgelerindeki sızıları hafifletmek emeliyle yaygın kullanıldığını söyledi.

Bu ilaçların “kolay” olduğu doğrultusundaki algının yanlış olduğuna dikkati sürükleyen Kesikburun, “Sızı kesicilerin çok suçsuz ilaçlar olmadıkları, şuursuz kullanıldıklarında ehemmiyetli yan tesirlere neden olabileceği öğrenilmelidir. Hastalığa göre uygun ilacın, uygun zaman ve dozda kullanımı olarak belirlenebilecek usçu ilaç kullanımı prensiplerinin sızı kesiciler için uygulanması çok ehemmiyetlidir.” ihtarında bulundu.

Kesikburun, birden fazla sızı kesici ilaç grubunun bulunduğunu anlatarak şu bilgileri verdi:

“Parasetamol etmen maddeli ilaçlar, genelde ilk seçim olarak kullanılan oranla tehlikesiz bir ilaç olup faalliği öbür sızısı kesicilere göre daha azdır. Özellikle 75 yaş üstü fertlerde öbür sızı kesicilerin negatif tesirlerinin görülme ihtimali çoğaldığı için parasetamol kullanımı önerilmektedir. Bunun yanı gizeme bebeğe hasarlı tesirlerinden dolayı hamile bayanlarda bir hayli ilacın kullanımı menedilmişken sızı gidişatında parasetamolün alınması hürdür. Ancak bu ilaçların da yüksek dozlarda ve uzun zaman kullanımının karaciğere hasar vererek enzim yüksekliklerine neden olabileceği unutulmamalıdır.”

Doz ve zaman hekim önerisiyle tanımlanmalı

Parasetamol dışında en yaygın kullanılan sızı kesici grubunun ise steroid olmayan inflamasyon baskılayıcı ilaçlar olduğunu belirten Kesikburun, “Sızı kesici faalliği daha yüksek olan bu grupta çok rakamda değişik özelliklere sahip ilaç bulunmaktadır. Hangi ilacın, hangi dozda ve ne kadar müddette kullanılacağı hekim nasihati ile tanımlanmalıdır. Aksi halde mide ülseri, kalp krizi tehlikesinde çoğalış ve böbrek yetmezliği gibi ciddi istenmeyen tesirleri görülebilir.” diye konuştu.

Mide ülseri olan ve mide kanama tehlikeyi olan hastalarda bu grup ilaçların, mide gözetici ilaçlarla beraber kullanılması gerektiğine dikkati sürükleyen Kesikburun, “Bir başka ehemmiyetli husus da kronik sızılı vaziyetlerde bu ilaçların riskli biçimde yan tesir ihtimalini artırarak uzun süreli yanlış kullanımıdır. Genellikle bu ilaçlar emin romatizmal hastalıklar dışında hekimler tarafından birkaç haftalık kürler halinde emin müddetler için reçete edilmektedir.” ifadelerini kullandı.

İlaç dışında önerilen değişik rehabilitasyon uygulamaları

Afaki sızı kesici kullanımını önlemek için ilaç dışı değişik rehabilitasyon taktiklerinin uygulanmasının da yararlı olabileceğini dile getiren Kesikburun, “Misalin, sızı kesici merhemler, tablet olarak ağızdan alınan sızı kesicilere göre çok daha tehlikesiz olup seçim edilebilir. Yeni başlayan akut sızılarda soğuk kutular, uzun zamandır var olan kronik sızılarda ise sıcak kutular 20 dakika zaman ile sızılı bölge üzerine konarak konutta güvenle uygulanabilir.” dedi.

Kesikburun, adale ve eklem sızılarında kumpaslı yapılacak rehabilitasyon edici egzersizlerin de ilaç kullanımını eksiltebildiğine işaret ederek sızılı bölgeye özel rehabilitasyon edici egzersizlerin maliyeti olmayan bir rehabilitasyon özelliği taşıdığını, konutta ve büroda basitçe yapılabildiğini söyledi.

Doç. Dr. Kesikburun, fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzman doktorlarının yaptığı muhtelif adale ve eklem enjeksiyonlarının da sızının giderilmesinde süratli tesir gösterdiğini belirtti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.