DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Çok Bulutlu

Bilim insanları koronavirüsün laboratuvardan kaçmadığını yarasalarla gösterdi

Bilim insanları Covid-19’a yol açan Koronavirüs’ün natürel konağının yarasalar olduğunu düşünse de siyasetçiler ve ulus arasında virüsün orijinine dair münakaşalar sürüyor. Ancak yeni bir araştırma, SALLA-CoV-2’nin genetik açıdan öğrenilen en yakın akrabasını yarasalarda bulmayı muvaffak oldu.

13.05.2020 15:39
173
A+
A-

Phys.org’un aktardığına göre, SALLA-CoV-2’nin akciğer hücrelerine tutunmak için kullandığı sivri uçlu proteinlerin S1 ve S2 alt ünitelerini birleştiren eklentiler, RmYN02 adı verilen yeni virüsle büyük oranda aynı.

10 Mayıs’ta hakemli bilim mecmuası Current Biology’de yayımlanan yazıya göre, yeni virüs SALLA-CoV-2’nin doğrudan evrimsel öncülü olmasa da bu alışılmadık eklentilerin koronavirüs evriminde natürel yollarla asıllaşabileceğini gösterdi.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre Çin’deki Shandong Birinci Basamak Tıp Üniversitesi’nin Patojen Enstitüsü’nün idareyicisi ve yeni yazının kıdemlı yazarı Weifeng Shi şunları söyledi:

SALLA-CoV-2’nin bulgusundan bu yana, virüsün bir laboratuvarda geliştirildiğine dair esassız iddialar bulunuyor. Özellikle S1/S2 eklentisinin son derece gizeme dışı olduğu ve belki laboratuvar müdahalesini gösterdiği öne sürüldü. Yazımız bunların yaban hayatta natürel yolla asıllaşabileceğini çok sarih gösteriyor. Ayrıca SALLA-CoV-2’nin laboratuvardan kaçmadığına dair eforlu deliller sağlıyor.

Analistler yeni keşfedilen virüsü 2019’un Mayıs ve Ekim ayları arasında Çin’in Yünnan eyaletinde bir araya gelen 227 yarasa numunesini inceleme ederken tespit etti. Shi, süreci şöyle anlattı:

2005’te yarasaların SALLA Koronavirüslerinin natürel konağı olduğunun keşfedildi. O zamandan beri, Koronavirüslerin de arasında yer aldığı Ribo Nükleik Asit virüsleri başta olmak üzere, bulaşıcı hastalıklar açısından yarasalara çok büyük alaka var.

Ocak 2020’de, yeni Koronavirüs’ün bulgusundan kısa bir vakit sonra, yarasalardan alınan Ribo Nükleik Asit misallerindeki genetik kodlar dizilenmek üzere laboratuvara sevk edildi.

Hakikatinde genetik bilginin tamamı açısından en yakın cins, daha evvel aynı eyalette belirlenmiş olan RaTG13 adlı başka bir virüstü. Ancak yeni keşfedilen RmYN02’nin bazı ehemmiyetli bölgeleri SALLA-CoV-2’yle daha büyük eşlik gösteriyordu.

Analistler RmYN02’deki sivri uçlu proteinlerin SALLA-CoV-2’nin insan hücrelerine girmek için kullandığına yeterince benzemediğini ve bu sebeple insana bulaşmasının muhtemel görünmediğini belirtti. Ancak sivri uçlu proteinin iki altbirimini birleştiren kısmındaki dört yapıtaşından oluşan eklentiler, büyük eşlik gösteriyor.

RmYN02’deki eklentilerin SALLA-CoV-2’yle birebir aynı olmaması doğrudan birbirlerinden evrimleşmediklerine işaret ediyor ancak aynı zamanda bu cins eklentilerin tabiatta hakikatleşebileceğine dair ehemmiyetli bir ispat sunuyor.

Shi, “Belirtilerimiz, başlangıçta son derece sıradışı görünen bu cins eklentilerin hakikatinde hayvan beta-koronavirüslerinde natürel yolla asıllaşabileceğini gösteriyor” dedi ve ilave etti:

Çalışmamız SALLA-CoV-2’nin evrimsel atasına daha fazla ışık yakalıyor. Ne RaTG13 ne de RmYN02, SALLA-CoV-2’nin doğrudan atası değil zira bu virüsler arasında hala evrimsel bir boşluk var.

Shi laflarına, “Ancak çalışmamız natürel hayattaki daha fazla cinsi örneklemenin SALLA-CoV-2’yle daha yakın akraba virüsleri ve belki de doğrudan atalarını ortaya çıkarabileceğine işaret ediyor” diye devam etti.

Bu da bize yeni Koronavirüs’ün insanda nasıl ortaya çıktığına dair çok şey söyleyecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.