DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Çok Bulutlu

Bankalardaki COVID-19 tedbirleri belirlendi! İşlemler nasıl yapılacak?

COVID-19 salgını sonrası klasikleşme sürecinde banka şubelerindeki bekleme alanlarında en fazla işlem bankosu kadar müşteri bulundurulacak, numaratörler yalnızca tıbbı maske takan tek bir kişi tarafından kullanılacak uygun şekilde arınılacak.

13.05.2020 12:27
181
A+
A-

Yeni tip koronavirüs COVID-19 salgını sonrası bayağılaşma sürecinde Koronavirüs Bilim Kurulu’nun teklifleri güzergahında, Sağlık Bakanlığınca “Banka Şubelerinde Korunma ve Kontrol Önlemleri” başlıklı kılavuz hazırlandı.

Kapalı alanlardaki taban ve diğer yüzeylerin rutin temizliğinin su ve deterjanla yapılmasının yeterli olduğu, ellerle sık değilen yüzeyler, kapı kolları, piller, düğmeler, telefon ahizesi, ortak kullanım alanlarındaki tuvalet ve lavabo temizliğinde ise onda bir oranında sulandırılmış çamaşır suyu veya klor tablet kullanılması gerektiği vurgulanan kılavuzda, el pakliğinin ehemmiyetine işaret edildi.

Kılavuze göre, bankalarda numaratörler yalnızca tıbbı maske takan tek bir kişi tarafından kullanılacak ve sabah ve ekseņam uygun şekilde arınılacak.

Ateş, öksürük, solunum kasveti gibi rastgele bir solunum yolu enfeksiyonu belirtileri olan personel, şikayetleri düzelene kadar çalıştırılmayacak.

Şube içerisinde sürekli insanlarla yüz yüze arada 1 metre veya daha kısa mesafe kalacak şekilde temas eden çalışanlar tıbbi maske takacak.

El hijyeni sağlanması için içki içerikli el antiseptikleri ulaşılabilir noktalarda bulundurulacak.

Müşteri banka içerisinde bekleme alanında yakın mesafede oturtulmayacak. Bekleme alanında, en fazla işlem bankosu kadar müşteri bulunacak. Müşterilerle diğer müşteriler ve bankoda çalışan banka görevlisi arasında en az bir metre mesafe olacak. Banka şubesi içerisinde müşteri rakamını eksiltmek için acil olmayan bazı işlemler ertelenecek.

Çalışanlara el temizliğine dikkat edilmesine müteveccih eğitim verilmesi gerektiği vurgulanan kılavuzda, rastgele bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçiren kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendille örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı vaziyetlerde ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorundaysa ağız ve burnu kapatması, mümkünse cerrahi maske kullanması önerildi.

GÜVENLİK GÖREVLİLERİNE YÖNELİK TEKLİFLER

Bakanlık “Banka, Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü, Karantina Merkezleri gibi Yerlerde Çalışan Güvenlik Görevlilerine Yönelik Öneriler” için de kılavuz hazırladı.

Buna göre, banka, Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü, karantina merkezleri gibi yerlerde, güvenlik görevlilerinin yüz yüze temas olasılığını eksiltmek için muhtemelse sırça kabinler kurulacak. Böyle bir ihtimal yoksa müesseseye giriş yapanlarla güvenlik görevlileri arasında en az 1 metre mesafeyi sağlayacak şekilde düzenleme yapılacak. Bir metreden uzak durulacaksa yalnızca maske kullanımı yeterli olacak.

Güvenlik vazifelileri, üst araması yaparken maske, gözlük, surat gözetici olmak üzere şahsi gözetici teçhizat kullanacak. Vücut salgılarıyla gözle görülür bir kirlenme olasılığı yoksa eldiven kullanılmayacak ancak el hijyeni sağlanacak. Bu donanımlar görev sırasında devamlı kullanılacak.

Görevlinin iş mahallinden yemek ve çay molası sebebiyle dağılması halinde donanımlar çıkarılarak uygun şekilde konutsal atık paketine atılacak. İş mahallinde faal mesaiye dönülürken yeni kişisel gözetici teçhizat kullanılacak.

Maskeler nemlendikçe ve kirlendikçe yenileriyle değiştirilecek. Kişisel gözetici teçhizatların uygun kullanımı mevzusunda çalışanlara eğitim verilecek.

Kişisel gözetici teçhizatların giyilmesi ve çıkartılması sonrasında her seferinde en az 20 saniye su ve sabunla devireme veya içki bazlı el antiseptiği ile ovuşturmayla uygun el hijyeni sağlanacak.

Kvaka ulaşılabilir yerlerde içki bazlı el antiseptiği bulundurulacak. Kullanılan malzemeler çıkartıldıktan sonra tekerrür kullanılmayacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.