DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Çok Bulutlu

Avukat Yunus Gün: Pandemide kapatılan işyerlerinin kiraları ödenmeyebilir

TBM Hukuk Kurulu Azası Avukat Yunus Gün, koronavirüs sürecinde işyerleri kapatılan kiracıların kira ödeme mükellefliğinden kurtulabileceklerini korundu.

11.05.2020 13:09
201
A+
A-

Harcayıcı Müracaat Merkezi TBM Hukuk Komiteyi Azası Avukat Yunus Gün, Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından duyuru edilen pandemi sebebiyle, Covid-19 virüsüyle çaba kapsamında işyerleri kapatılan kiracıların kira ödeme mükellefliğinden kurtulabileceklerini korundu. 

Gün, yaptığı söylemede, “Kamu otoritesi tarafından faaliyetleri menedilen, berber, restoran, kafeterya, hamam, düğün salonu, hoşluk merkezi, terzi ve eşi işyeri sahipleri faaliyet gösterdikleri yerlerde kiracı vaziyetindeyseler, mücbir neden sebebiyle kira ödeme mükellefliğinden kurtulabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken husus mülk sahibine ihbarda bulunulması ve ödeme yapılıyorsa şerh düşülmesidir” dedi.

Faaliyeti menedilen şirketlerin, sahiplerinin kira ödemesinden muaf yakalanabilmesi için öncelikle işyerini kiralayan mülk sahibine yazılı uyarıda bulunması gerektiğine işaret eden Avukat Gün, “Ortaya çıkan gidişat ‘Mücbir Neden’ oluşturdu” dedi ve şu mevzuların altını çizdi:

“Meşru anlamda ‘Mücbir Neden’ mesul veya borçlunun faaliyet ve şirketi dışında alana gelen, genel bir tutum normunun veya borcun ihlâline salt ve kaçınılmaz bir biçimde yol açan, öngörülmesi ve karşı konulması muhtemel olmayan fantastik bir hadisedir.

“Nitekim 21 Mart 2020 tarihli İçişleri Bakanlığı Genelgesi uyarınca bazı şirketlerin faaliyetlerinin durdurulmasına karar verilmiş ve işyeri kiracısının mecuru kullanabilme olanağı kısıtlanmıştır.

“Türk Borçlar Kanunu’nun 138. maddesinde ise ‘Kontratın yapıldığı sırada taraflarca öngörülmeyen ve öngörülmesi de beklenmeyen fantastik bir gidişat, borçludan kaynaklanmayan bir nedenle ortaya çıkar ve kontratın yapıldığı sırada mevcut olguları, kendisinden ifanın istenmesini içtenlik kaidelerine ters düşecek derecede borçlu aleyhine değiştirir ve borçlu da borcunu henüz ifa etmemiş veya ifanın fazla miktarda eforlaşmasından doğan haklarını gizli tutarak ifa etmiş olursa borçlu, hâkimden kontratın yeni şartlara uyarlanmasını isteme, bu muhtemel olmadığı takdirde kontrattan dönme hakkına sahiptir.’ kararı yer almaktadır.

“Burada en ehemmiyetli nokta; borçlunun, borcunu henüz ifa etmemiş veya ifanın fazla miktarda eforlaşmasından doğan haklarını gizli tutarak ifa etmiş olmasıdır.

“Bu sebeple faaliyeti menedilmiş işyeri kiracılarının, 21 Mart 2020 tarihinden sonra kira ödemelerini yaparken veya ödeme dekontlarına imza atarken dekontların söyleme kısmına, ‘Uyarlama ve legal haklarım gizlidir’ veya ‘İhtirazi kayıt ile haklarım gizli kalarak ödeme yapıyorum’ biçiminde söyleme yazmaları halinde, ilerleyen süreçte iyileşme veya mülk sahibiyle uyuşma olmaz ise ödenmiş kıymetlerin aktüel vaziyete uyarlanması veya iadesi için dava açma hakkı ile beraber, aşırıdan ödenmiş değerlerin de geri alınabilme olanağı oluşabilecektir.

“Burada alıngan nokta kiralayana kiranın kısmen veya tamamen ödenmeyeceğinin evvelden bildirilmesi, ödeme yapılıyorsa, ödeme esnasında ihtirazi kayıt ve şerh düşülmesidir.”

DHA 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.