DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3°C
Kar Yağışlı

Ağız kokusuna karşı ‘mekanik temizlik’ önerisi

Ramazan ayında uzun süreli açlığa bağlı oluşan ağız kokusunu önlemek için ‘mekanik paklik’ teklifinde bulunan Protetik Diş Rehabilitasyonu Uzmanı Hilal Ekşi Özsoy, “Mekanik paklik diş fırçası ve dil arınıcı dil kazıyıcı ile yapılmaktadır.

11.05.2020 13:37
181
A+
A-
Ramazan ayında uzun süreli açlığa bağlı oluşan ağız kokusunu önlemek için ‘mekanik paklik’ teklifinde bulunan Protetik Diş Rehabilitasyonu Uzmanı Hilal Ekşi Özsoy, “Mekanik paklik diş fırçası ve dil arınıcı dil kazıyıcı ile yapılmaktadır. Macun ve gargara kullanımı bu paklikte ana personel değildir, destekçi personeldir.Ramazanda oruç yakalama gidişatından dolayı macun ve gargara kullanılmadan da paklik yapılabilir” dedi.

Beykent Üniversitesi Diş Doktorluğu Fakültesi Protetik Diş Rehabilitasyonu A.B.D. Dr. Öğr. Azası Hilal Ekşi Özsoy, ağız kokusunun nasıl önlenebileceğiyle alakalı tekliflerde bulundu. Makûs ağız kokusunun dünya genelinde tüm fertlerde sıklıkla görülebilen ortak bir sıhhat problemi olduğunu ifade eden Özsoy, özellikle ramazan ayında uzun süreli açlığa bağlı oluşan kokuya sıkça tesadüfüldüğünü belirtti.

KOKUNUN FARKLI SEBEPLERİ OLABİLİR

Ağız kokusunun esas olarak ağız içinden gelen kokular ve ağız dışından başka bir deyişle beden içerisinden gelen kokular olmak üzere ikiye ufaladığına dikkat sürükleyen Özsoy, “Burada ehemmiyetli olan gidişat, ağız içi nedenlerin ağız dışı nedenlere göre daha sıklıkla görülmesi ve ağız içi sebeplerin büyük bir kısmının ferdin doğru ağız hijyenini sağlaması ile yok edilebilmesidir.” dedi.

Ramazan ayında ağız kokusu problemleri daha sık görüldüğünü andırdıran Özsoy, “Uzun süreli açlık ile birlikte bedenimiz enerji beceriksizliğini gidermek için yağları yakar ve ortaya çıkan keton ile birlikte ağız kokusu oluşabilmektedir. Öbür bir neden ise geç saatlere kadar uzayan iftar yemeklerinin ve hazmetmeye süre vazgeçilemeden yenilip peşi gizeme uykuya geçilen sahur yemeklerinin atıklarının diş ve dil üzerinde birikimidir. Özellikle sabah uyandığımızda sezdiğimiz acımsı ve makûs tat dil üzerinde biriken yiyecek atıklarındandır. Gün içerisinde ağız içi bakterilerin diş ve dil üzerindeki atık besinleri hazmetmesi ile ortaya çıkan özellikle sülfür içerikli kimyeviler ağız kokusunun çoğalarak ilerlemesine neden olmaktır.” diye konuştu.

KOKUYU YASAKLAMAK İÇİN “MEKANİK PAKLİK”

Özsoy, yiyecek atıklarının uzaklaştırılması ile ağız kokusunun yok edilebileceğini ifade ederek, “mekanik paklik” teklifinde bulunarak şunları söyledi:

 “Yiyecek atıklarının uzaklaştırılmasında en tesirli yol ise ‘mekanik paklik’tir. Mekanik paklik diş fırçası ve dil arınıcı dil kazıyıcı ile yapılmaktadır. Macun ve gargara kullanımı mekanik paklikte ana personel değildir, destekçi personeldir. Bu sebeple özellikle ramazan ayında oruç yakalama gidişatından dolayı macun ve gargara kullanılmadan da paklik yapılabilir.”

Ağız ve diş bakımının hangi zaman diliminde ve nasıl yapılması gerektiğini de söyleyen Özsoy, “Yemek yedikten sonra ve sabah uyandığımızda 3 dakika  süresince tüm dişlerin diş fırçası ile fırçalanması, ardından dil arınıcı ile dilin arınılması ve son olarak su ile çalkalanıp tükürülmesi ile ağız hijyeni sağlanabilir. Bu kolay görülen ama en tesirli yol olan ağız pakliği ile ağız kokusunun önüne geçebiliriz.” ifadelerini kullandı.

 DİŞ TAKMASINI SUDA BIRAKIN

Özsoy, diş takmayı kullanan fertler için ise, “Takıp çıkarılabilen takma kullanan fertlerin de aynı itinayı göstermeleri gerekmektedir. Uzun süreli açlık ve tükürüğün eksilmesine bağlı olarak kuru ve oksijensiz etrafta takmaların üzerinde artan bakteriler makûs ağız kokusuna neden olmaktadır. Çıkarılıp takma fırçasıyla arınılan takmalar, gece süresince tercihen arınma tableti kapsayan su dolu bir kapta vazgeçilmelidir. Gün içerisinde ise birkaç kez takmalar su altında yıkanarak tekerrür takılmalıdır.” nasihatinde bulundu.

– İstanbul

Kaynak: DHA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.