DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Sağanak Yağışlı

AB Adalet Divanı, Macaristan’ın mülteci uygulamasını yasa dışı buldu

Avrupa Birliği’nin azami yargı uzvu olarak öğrenilen Avrupa Adalet Divanı, Macaristan’ın hudutlarındaki sığınmacılara karşı yaptığı nezaret uygulamasının kanunlara ters olduğuna karar verdi.

15.05.2020 15:58
196
A+
A-

AB’nin azami yargı uzvu olan Avrupa Hak Divanı, Macaristan‘ın sığınmacılara karşı yürüttüğü münazaralı hudutta nezaret uygulamasının ‘kanunlara ters’ olduğuna hükmetti. Alınan bu karar, Macaristan dahil olmak üzere AB azaları tarafından bağlayıcı vaziyette yer alıyor.

BİR YILDAN FAZLADIR BEKLİYORLAR

Macaristan’ın Sırbistan ile hududundaki geçiş bölgelerinde takribî 300 sığınmacı bekletiliyor. BBC’nin Budapeşte muhabiri Nick Thorpe, AB Hak Divanı’nın kararıyla, neredeyse yarısı çocuk olan sığınmacıların vazgeçilmesinin beklendiğini söylüyor. Hak Divanı kararları bağlayıcı olduğundan bu karar, Macaristan’ın sığınmacılarla alakalı legal tertip etmelerini değiştirmesini gerektiriyor. Macaristan’ı Avrupa Hak Divanı’na götüren Afganistan ve İran’dan iki aile de hür vazgeçilenler arasında olacak. İki geçiş bölgesinde nezaretindeki sığınmacılardan 120’si burada bir seneyi aşkın zamandır bekletiliyor.

TEDBİRLER ‘İNSANLIK DIŞI’ NİTELENDİRİLDİ

Macaristan ordusu ülkenin güney hududuna sığınmacıların girişini yasaklamak için çekilen tel örgülerin arkasında devriye dolaşıyor. Birleşmiş Milletler Sığınmacılar Yüksek Komiserliği’nden Erno Simon çocuklar, yaşlı ve hastaların bu geçiş bölgelerinde uzun müddet yakalanmasını “kabul edilemez ve insanlık dışı” diye niteledi.

2015 YILINDAN BERİ ÇÖZÜLEMEDİ

Orban hükümeti AB dışındaki ülkelerden gelen sığınma müracaatlarını kabul etmeyi yalanlıyor ve bu mevzuda İtalya ve Yunanistan gibi değişik AB azalarının “yükü paylaşma” çağrılarına kulak tıkıyordu. 2015’te patlak veren muhacir krizi hala çözülmüş değil ve muhacirler hala fazla kalabalık ve sıhhatsiz şartlardaki kamplarda yaşamaya devam ediyor.

ORBAN’IN YETKİLERİ KAYGI YARATIYOR

Avrupa Parlamentosu’nun gündeminde dün Macaristan vardı. Avrupa milletvekilleri Macaristan’da 30 Mart tarihinde kabul edilen inanılmaz hal kanunu hakkında endişelerini dile getirdiler, Başbakan Viktor Orban’a koronavirüs krizi sırasında hudutsuz vakitle kararnameyle ülkeyi idareme yetkisi verildiğine dikkat çektiler. İnanılmaz hal kanunu “kamuoyuna virüsle veya yetkililerin virüsle alakalı adımları mevzusunda sahte veya yanıltıcı bilgi yayma kabahati” belirleyerek bu kabahati işleyenlerin beş seneye kadar mapus cezasına çarptırılabileceğini ön görüyor. AB’nin yürütme uzvu Kurul’un Başkan Yardımcısı Vera Jourova Twitter’dan “Macaristan’da verilen inanılmaz yetkiler, değişik aza ülkelerinkinden çok daha kapsamlı görünüyor” yazdı ve “Kurul aza ülkelerde demokratik bedelleri etkileyen inanılmaz hal temkinlerinin kaldırılış sürecini dikkatle izleyecek” diye ilave etti.

AVRUPA HAK DİVANI KARARINI NASIL BAHANELENDİRDİ?

Duruşma sığınma müracaatında bulunanları geçiş bölgelerinde “nezaretinde” yakalamanın “esas hürriyetlerden yoksun vazgeçme” anlamına geldiğini zira bu vaziyette kalan insanların ne Macaristan’a girebildiklerini ne de Sırbistan’a dönebildiklerini kaydoldu. Davayı açan iki aileyle alakalı olarak duruşma, Macaristan’ın bu ailelerin sığınma arzlarını yalanladığını ama Sırbistan’ın da onları geri almayı kabul etmediğini anekdot etti. Buna karşılık duruşma, AB sığınma kanunları gereğince sığınma müracaatında bulunan bir bireyin hudutta en fazla dört hafta yakalanabileceğini, sonra ülke içinde kendisine bir yer gösterilmesi ve 18 ay içinde de müracaatına cevap verilmesi gerektiğini kaydoldu. Duruşma müracaatta bulunan bireyin ihtimalleri yoksa, ona mali takviye ve sığınak sağlanması gerektiğini de ilave etti.

SIĞINMACILARIN VAZİYETİ NE OLACAK?

Şimdi Macaristan’daki bir duruşmanın öncelikle davayı açan nezaretindeki iki ali hakkında Avrupa Hak Divanı kararlarının uygulanmasına müteveccih bir karar vermesi gerekiyor. Ailelerin avukatı Kabaya Poharnok Macaristan’ın bu vaziyette geçiş bölgelerinde yasadışı yakalandıklarına hükmedilen tam sığınmacıları vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

BBC
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.