DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2°C
Kar Yağışlı

60 milyon iş tehlikede

McKinsey’in yeni raporu Avrupa genelinde 60 milyona yakın istidamın yok olabileceğini öngörüyor. İkinci dalga en büyük kaygı ve 2023’e kadar bütün iyileşme beklenmiyor.

12.05.2020 09:42
152
A+
A-

Beynelmilel danışmanlık işletmeyi McKinsey’in Avrupa genelinde Birleşik Kraliyet de dahil COVID- 19 sebebiyle takribî 60 milyon istihdam yok olabileceğini öngördü. Aşının bulunma müddetinin uzaması ise kıtanın iş gücünün yüzde 26’sına denk gelen bu sayıyı daha da yükseltebilir.

“Avrupa’yı yine başlatmak: COVID-19 sonrası Avrupa nasıl canlanır” başlıklı web seminerinde konuşan McKinsey Ekonomi ve Araştırma Direktörü Tera Allas, dün söylediği raporun neticelerine göre Avrupa’daki işgücünün yüzde 26’sının tehlike altında olduğunu ve 59 milyon istihdamın yok olma tehlikeyi taşıdığını söyledi.

“FİYATSIZ İZİNLER İŞTEN ÇIKARMAYA DÖNEBİLİR”

Allas, istihdama tesirlerin şimdiden görüldüğünü ve en kırılgan kesimlerin daha fazla etkilendiğini belirterek “Bölgesel değişiklikler muhtemelen daha da çoğalacak. Fiyatsız izinlerin işten çıkarmalara dönüşeceğini görebiliriz” dedi. COVID-19 sürecinde İspanya, Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık’ta milyonlarca birey fiyatsız izne çıkarıldı veya kısa süreli çalışma programına dahil edildi. İşsizlik oranları da süratle yükseliyor.

Aktiflikte konuşan McKinsey kıdemli ortağı Sebastian Stern ise Avrupa genelinde GSYH’nin muhtemelen 2023’e kadar iyileşmeyeceğini öngördüklerini belirterek “Arz, GSYH şokunda ana faktör. Ekonomik güven Avrupa’da ABD ve Çin’dekinden daha makûs. Arzı yönlendiren bir faktör olduğundan ekonomik güven her zamankinden daha ehemmiyetli” dedi.

“İKİNCİ DALGA EN BÜYÜK EVHAM”

Alıcılarının en çok neyden evhamlı olduğuna ait suale Stern’in cevabı “İkinci dalga” kaygısı oldu. Stern idareyicilerin en çok ‘aç-kapa’ gerektiren bir salgın dalgasına girilmesinden evham ettiğini söyledi. Çalışanların işe gelmekten korkmasına neden olacak ‘güven’ mevzusunun ikinci mesele olduğunu belirten Stern meçhullüğü de en büyük evhamlar arasında saydı. Stern, aşının bulunma müddetinin ise tüm temennileri etkileyecek bir unsur olduğunu ve bilinmezlik sebebiyle bunu baz senaryolarına henüz katmadıklarını söyledi.

DÜNYA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.