DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Parçalı Bulutlu

2 aylık çalışma, koronanın yol haritasını ortaya çıkardı! İşte Türkiye’ye virüs bulaştıran 2 ülke

Türk Doktorlar Birliği Kovid-19 Danışma ve İzleme Heyeti, salgına ait 2 aylık değerlendirme raporu hazırladı. Raporda, Türkiye’de görülen virüsün genetik yapısının araştırıldığı ve virüsün Suudi Arabistan ile İran orijinli olduğu vurgulandı.

16.05.2020 08:55
165
A+
A-

Türk Doktorları Birliği Türk Tabipleri Birliği Kovid-19 Danışma ve İzleme Heyeti, Kovid-19 pandemisine müteveccih hazırlanan iki aylık değerlendirme raporunu kamuoyuna duyurdu. Raporda, Türkiye‘de görülen virüsün genetik yapısının araştırılması neticeyi Kovid-19’un ağırlıklı olarak Suudi Arabistan ve İran orijinli olduğu vurgulandı.

144 sayfalık raporda ise, Türkiye’nin milyon birey başına günlük doğrulanmış vefat rakamı bakımından ilk 30 günde İran ile eşlik gösterdiği, daha sonra günlük vefat rakamının İran’dan düşük izlediği, Bulgaristan ve Yunanistan’da ise günlük doğrulanmış vefat rakamının Türkiye’den düşük olduğu bilgileri dikkat çekti.

“902 SIHHAT PERSONELİNE KORONAVİRÜS BULAŞTI”

23 Mart ile 10 Mayıs tarihleri arasında Türk Tabipleri Birliği tarafından bizzat tespit edilen Kovid-19 tanısı almış sıhhat çalışanı rakamının 902 olduğu, bu bireylerin yüzde 77.8’inin sağlık kurumularda, yüzde 18.2’sinin Aile Sıhhat Merkezleri ve öteki birinci basamak sıhhat kuruluşlarında çalıştığının tespit edildiği dikkat sürükleyen detaylar arasında yer aldı.

Kovid-19 tanısı alan sıhhat çalışanlarının büyük kısmını ise iç hastalıkları ve alt dallarında çalışanlar ile acil servis ve göğüs hastalıkları kliğini çalışanları oluşturuyor. Rapora göre Kovid-19 tanısı konan doktorların yüzde 58.8’i erkek.

HİDROKSİKLOROKİNİN REHABİLİTASYONDAKİ ETKİSİ

Raporda öteki dikkat sürükleyen kısımlardan birini de “hidroksiklorokin” faktör maddeli ilacın faalliğine müteveccih meçhullük olduğuna vurgu yapılan kısımlar oluşturdu. Bu kısımda şu ifadelere yer verildi:

“Laboratuvar etrafındaki çalışmalarda gösterilmiş olmasına karşın muayenehanede hudutlu rakamda hakimiyetli çalışma mevcuttur ve bu çalışmalardan elde edilen neticeler paradoksludur. Çin’de yapılan çalışmada Klorokin’in Kovid-19 hastalığında zatürre gelişimini önlediği, radyolojik belirtilerin iyileşmesinde tesirli olduğu, PCR olumsuzlaşma zamanını kısalttığı ve hastalık seyrini iyileştirdiği gösterilmiştir.

Çin’de yapılan başka bir hakimiyetli çalışmada ise ‘hidroksiklorokin’in Kovid-19 hastalığında konvansiyonel rehabilitasyona göre zaferi ve eminliği incelenmiştir. Bu çalışma neticesinde ‘hidroksiklorokin’ rehabilitasyonunun yedinci gün sonunda viral yükü eksiltmediği gösterilmiştir.”

“FAVİPİRAVİR ÖKSÜRÜK VE ATEŞE KARŞI TESİRLİ”

Raporda “favipiravir” için de hudutlu rakamda çalışma yapıldığına yer verilirken, mevzubahisi ilacın öksürük ve ateş yüksekliğini iyileştirmede daha aktif olduğu belirtildi.

“Favipiravir”in muayenehane kullanımında değişik teklifler mevcut olduğuna dikkat çekilirken, “Bazı çalışmalarda ilk gün 12 saatte yüksek doz önerilmektedir. Sıhhat Bakanlığı’nın kılavuzunda ise ağır seyirli zatürre ve hidroksiklorokin rehabilitasyonu alırken muayenehaneyi ağırlaşan ya da zatürre belirtileri ilerleyen olgularda ‘favipiravir’ ilk gün yükleme dozunu takiben beş gün zaman ile önerilmektedir.

Bununla beraber Avrupa ve Amerika’da yayınlanmış rehabilitasyon kılavuzlarında ‘favipiravir’den bahsedilmemektedir” denildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.