DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Çok Bulutlu

18 Mayıs Pazartesi günü banka şubeleri kapalı olacak

15 şehirde 18 Mayıs Pazartesi günü banka şubeleri kapalı olacak.

14.05.2020 09:44
173
A+
A-

Türkiye Bankalar Birliği İdare Heyeti tarafından 18 Mayıs 2020 tarihinde uygulanacak “Caddeye Çıkma Kısıtlaması” kararına istinaden, kısıtın uygulanacağı şehirlerdeki şubeler ve bankacılık harekâtlarıyla alakalı alttaki kararlar alındı.

TBB’nin kararları şu biçimde:

“Bakanlık kararı gereği 15 şehirde 18 Mayıs Pazartesi günü banka şubeleri kapalı olacaktır.

Kısıtlama kapsamındaki 15 şehirde yerleşik olan ve edimlerini yerine getirmek isteyen alıcılar, her türlü bankacılık operasyonunu şube dışı kanalları kullanarak yerine getirebilecektir.

Bankalara, bu alıcıların edimlerinin 20 Mayıs 2020 tarihine ötelenmesi nasihat edilmiştir.

Ayrıca, bankalardan 15 şehirde yerleşik alıcıların 18 Mayıs 2020 tarihli ödemelerine ait olarak Türkiye Bankalar Birliği Tehlike Merkezi’ne yapılan bildirimlerin Tehlike Merkezi Genelgesi’nin Mücbir Haller Uygulamasına göre yapılması istenmiştir.

15 şehir dışındaki şubelere çek takdiminde alıcıların hamil sıfatı ile harekât yapılmasını arz etmesi halinde, hesapta para varsa ödemesi hakikatleştirilecek, hesapta karşılık yoksa hamil ile konuşularak ve hak kaybı olmadığı belirtilerek, 18 Mayıs tarihinde çek hakkında harekât yapılmayacaktır. Hamil tarafından 20 Mayıs 2020 Çarşamba günü takdim edilecek çekin ise hesapta sonsuza olması halinde ödemesi yapılacak yoksa tertip etmelere göre harekâtın reelleştirileceği bilgisi çek hamiline söylenecektir.

Bu söylemeye karşın çek hamili, 18 Mayıs’ta takdim ettiği çekin karşılığı olmaması halinde buna dair şerh verilmesinde ısrar ettiği vaziyette, muhatap banka tarafından mevzuya ait mevzuat kararlarına göre uygulama reelleştirilecektir. Bu vaziyette, bankalardan 15 şehirde yerleşik alıcıların 18 Mayıs 2020 tarihli ödemelerine ait olarak Türkiye Bankalar Birliği Tehlike Merkezi’ne bildirimleri Tehlike Merkezi Genelgesi’nin Mücbir Haller Uygulamasına göre yapılacaktır.

Türk Ticaret Yasasının 811. Maddesinde 1 Kanunen muhakkak olan zamanlar içinde çekin takdimi veya protesto edilmesi veya buna denk bir tanımlamanın yapılması, bir devletin mevzuatı veya rastgele bir Türkiye Bankalar Birliği İdare Heyeti’nun 18 Mayıs 2020 tarihli “Caddeye Çıkma Kısıtlaması”na istinaden aldığı kararlar 2/2 mücbir neden gibi aşılması imkânsız bir mani sebebiyle asıllaştırılamamışsa, bu harekâtlar için muhakkak olan zamanlar uzar.

2 Hamil, mücbir nedeni gecikmeksizin kendi cirantasına ihbar etmeye ve bu ihbarı çeke veya alonja kaydolup, bunun altına, yerini ve tarihini yazarak imza atmakla gereklidir. 723 namcı madde kararları burada da uygulanır.” kararı yer almaktadır. Bu karara göre, son takdim süresi 18 Mayıs 2020 olan çekler için bu madde kullanılabilecek olup, takdim süresi son gün olmayan çekler için mesele bulunmamaktadır.

Öte yandan tahviller ile alakalı olarak Türkiye Noterler Birliği tarafından yapılan söylemede, vadesi 18 Mayıs 2020 tarihine tesadüfen tahvillerin protesto operasyonlarının 21 Mayıs 2020 tarihinde reelleştirileceği belirtilmiştir.

Uygulamanın yukarıyadaki kararlar çerçevesinde yapılması gidişatında, alacaklıların ve borçluların vaziyeti negatif etkilenmeyecektir.”

İŞTE KAPALI OLACAK OLAN 15 ŞEHİR

Büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak olmak üzere toplam 15 şehirde, 15 Mayıs Cuma günü saat 24.00 ile 19 Mayıs Salı günü saat 24.00’da caddeye çıkma kısıtlaması uygulanacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.